fot. flickr.com

W Sejmie wraca temat zmian w przepisach o ochronie zwierząt

Posłowie debatują nad zmianą przepisów dotyczących ochrony zwierząt. Wśród postulatów wymieniane są: Zakaz trzymania psów na uwięzi, wykorzystywania zwierząt w cyrkach i hodowania ich wyłącznie na futra.

Prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt trwają w ramach Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Na wprowadzenie w życie regulacji liczą organizacje prozwierzęce.

Jak wyjaśnił poseł Platformy Obywatelskiej, Paweł Suski, w nowej kadencji Sejmu jest czas na wypracowanie dobrych rozwiązań przy wykorzystaniu doświadczeń wielu środowisk.

„W Polsce konieczna zmiana prawa, szeroko wiążąca się z dobrostanem zwierząt” – ocenił przewodniczący Zespołu, Paweł Suski.

Projekt przewiduje między innymi zakaz występowania zwierząt w cyrkach, rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami; wprowadzał zakaz trzymania psów na łańcuchach oraz podwyższenie kar za zabicie zwierzęcia lub znęcanie się nad nim. Ponadto projekt zakłada także obowiązek znakowania psów i utworzenia centralnego rejestru.

PAP/RIRM/WH

drukuj