fot. arch

W Sejmie odbyły się uroczystości poświęcone dorobkowi oraz zasługom rządu Jana Olszewskiego

W Sali Kolumnowej Sejmu odbyły się uroczystości poświęcone dorobkowi i zasługom rządu Jana Olszewskiego. Publiczne spotkanie oraz konferencję w tym temacie zorganizował marszałek senior Sejmu, Antoni Macierewicz.

Antoni Macierewicz powiedział, że głównym celem rządu Jana Olszewskiego była walka z wpływami rosyjskimi.

Antoni Macierewicz, który w tym gabinecie był szefem MSW, podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji podkreślał, że ZP jest kontynuatorem działań rządu Jana Olszewskiego, który zabiegał o zbliżenie Polski do Zachodu.

– Głównym zadaniem rządu Jana Olszewskiego było wyzwolenie kraju z gęstej sieci politycznych, wojskowych, gospodarczych i personalnych uzależnień od Związku Sowieckiego oraz jego spadkobiercy, czyli Federacji Rosyjskiej. Kolejnym zadaniem rządu Jana Olszewskiego było zapewnienie Rzeczypospolitej trwałych podstaw zewnętrznego bezpieczeństwa przez włączenie jej w struktury NATO i zawarcie  sojuszu z USA – mówił Antoni Macierewicz.

Podczas konferencji głos zabrał także Piotr Naimski, minister rządu Jana Olszewskiego. Polityk wskazał, że Polska, wychodząc z komunizmu, miała narzuconą pseudosuwerenność ustaloną porozumieniem w Magdalence. Jan Olszewski postanowił złamać to porozumienie.

– To jest olbrzymia zasługa, dokonanie rządu Jana Olszewskiego i samego premiera. To dlatego stawiamy mu pomniki, wspominamy go często i dlatego ten program jest ciągle aktualny, dlatego że Polska, która została wprowadzona przez rząd Jana Olszewskiego na drogę do niepodległości, ciągle się na niej znajduje – zaakcentował Piotr Naimski.

Rząd Jana Olszewskiego dążył do rozliczenia systemu komunistycznego poprzez powszechną lustrację i próbę odsunięcia od sceny politycznej ludzi powiązanych z PRL. Decyzja o jego odwołaniu zapadła kilka godzin po wykonaniu przez ówczesnego szefa MSW, Antoniego Macierewicza, uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Na liście był m.in. Lech Wałęsa. Kwestia współpracy byłego prezydenta z SB została uznana za „bezsporną” przez Instytut Pamięci Narodowej [czytaj więcej].

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl