fot. radiomaryja.pl

[TYLKO U NAS] W. Reszczyński: J. Olszewski wytyczał drogę do niepodległości

Jan Olszewski wytyczał drogę do niepodległości. To jego rząd stworzył podstawy do wyprowadzenia wojsk rosyjskich z Polski. […] Od początku wiedziałem, że jest to prawy i szlachetny człowiek. Znajomość z nim była dla mnie wielkim zaszczytem podkreślił redaktor Wojciech Reszczyński w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W ubiegły czwartek zmarł były premier Jan Olszewski. Miał 88 lat. W okresie PRL-u był działaczem opozycyjnym i obrońcą w procesach politycznych. Jak poinformował w poniedziałek marszałek Sejmu Marek Kuchciński, pogrzeb prezesa Rady Ministrów w latach 1991-1992 odbędzie się w sobotę.

Dla redaktora Wojciecha Reszczyńskiego znajomość z Janem Olszewskim była wielkim zaszczytem.

Od początku wiedziałem, że jest to prawy i szlachetny człowiek. Byłem zaszczycony, kiedy otrzymałem propozycję rzecznika prasowego za jego rządów. Miałem wówczas okazję spotkać się u niego w domu, porozmawiać. Ostatecznie nie skorzystałem z tej propozycji, ale bardzo dobrze się stało, że tę funkcję przejął potem Marcin Gugulski – zaznaczył gość Radia Maryja.

Jan Olszewski w okresie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W późniejszych okresach życia pracował m.in. w zespole redakcyjnym tygodnika „Po prostu”, po czym wszedł w skład Klubu Krzywego Koła.

„Po prostu” powstało po 1956 roku. Nastąpiła wtedy tzw. odwilż. Ludzie uwierzyli w dużym stopniu we Władysława Gomułkę, wspierali go. Był on przecież przez pewien czas ofiarą komunistycznych prześladowań. Nastąpiło rozluźnienie tego systemu i to pismo spełniało na tamten czas swoje zadania, chociaż pracowali w nim różni ludzie bynajmniej nie wszyscy szlachetni. Tym niemniej otworzyła się jakaś taka furtka, z której ludzie porządni skorzystali. Wiele było takich momentów przełomowych, których Polacy starali się jakoś wykorzystać dla odzyskania niepodległości, czy wolności słowa. Wielka w tym rola przypadła właśnie Janowi Olszewskiemu – zwrócił uwagę Wojciech Reszczyński.

W 1975 roku były premier podpisał tzw. List 59, zawierający protest przeciwko projektowanym zmianom w Konstytucji PRL oraz deklarację celów ówczesnej opozycji. Później również sprzeciwiał się wprowadzeniu do konstytucji zapisu nienaruszalności sojuszu z ZSRR, bronił także robotników represjonowanych Radomia i Ursusa.

Jan Olszewski wytyczał drogę do niepodległości. Dzisiaj tak to możemy ocenić. To jego rząd stworzył podstawy do wyprowadzenia wojsk rosyjskich z Polski. Nie wszyscy chcą to jednak zaakceptować, i to nawet ci, którzy w tamtych czasach odgrywali bardzo istotną rolę. Myślę tu przede wszystkim o haniebnej postawie, jaką odgrywa obecnie były prezydent Lech Wałęsa – podkreślił redaktor.

Cała rozmowę z Wojciechem Reszczyńskim można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj