fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Premier Jan Olszewski zainicjował zawarcie sojuszu z USA, rozpoczął rozmowy z NATO, czy przywrócił zasady sprawiedliwości społecznej. Jego działania były stanowcze i prowadziły do niepodległości

Premier Jan Olszewski zainicjował czyszczenia z agentury, zawarcie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, rozpoczęcie rozmów z NATO, wzmacnianie wojska oraz przywrócenie podstawowych zasad sprawiedliwości społecznej (poprzez wprowadzenie ustaw dotyczących uwłaszczenia). (…) Premier Jan Olszewski więcej robił, niż mówił. Jego wypowiedzi bardzo rzadko były radykalne, raczej były ostrożne i pozostawiały możliwość otwarcia na różne strony rozwiązań, nie zamykały prawie żadnego wyjścia. Działania Jana Olszewskiego były stanowcze i rozstrzygające o drodze do niepodległości – mówił poseł Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, w poniedziałkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

W programie wziął udział także Piotr Naimski. Goście „Polskiego punktu widzenia” to byli działacze opozycji antykomunistycznej, współtwórcy Komitetu Obrony Robotników, działacze „Solidarności” oraz byli ministrowie w rządzie premiera Jana Olszewskiego

7 lutego 2021 roku obchodziliśmy 2. rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Warszawie. [czytaj więcej] W wydarzeniach Sejm reprezentowali wicemarszałek Małgorzata Gosiewska oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Agnieszka Kaczmarska. [więcej]

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, że aby ująć działalność i dorobek pana premiera Jana Olszewskiego potrzebna jest wielka praca i analiza.

– Premier Jan Olszewski odbudował polską myśl niepodległościową. Był twórcą współczesnej myśli niepodległościowej, którą nie tylko przygotowywał przez lata swojego działania jako prawnik, dziennikarz czy adwokat i człowiek, który współorganizował podziemie i organizacje komunistyczne, a następnie „Solidarność”. Jan Olszewski jako pierwszy premier rządu wybranego w wolnych wyborach pokazał, że nawet w bardzo krótkim czasie można zacząć rzeczywiście realistycznie realizację programu niepodległościowego. W niecałe 6 miesięcy rządu Jana Olszewskiego (od grudnia 1991 roku do czerwca 1992 roku) prace były niezwykle intensywne w podstawowych sferach gospodarczych, politycznych oraz ideowych i pokazały, jak wygląda program niepodległościowy. Począwszy od przyspieszenia rozwoju gospodarki, zablokowania rozkradania majątku narodowego przez zablokowanie uzależnienia Polski bazami rosyjskimi, do czego chciał doprowadzić pan Lech Wałęsa – powiedział polityk.

– Premier Jan Olszewski zainicjował czyszczenia z agentury, zawarcie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, rozpoczęcie rozmów z NATO i wzmacnianie wojska, przywrócenie podstawowych zasad sprawiedliwości społecznej (poprzez wprowadzenie ustaw dotyczących uwłaszczenia) – dodał Antoni Macierewicz.

To tylko niektóre dziedziny, które zostały poruszone przez pana premiera Jana Olszewskiego, ale one zarysowały plan niepodległościowy, który był kontynuowany przez Lecha Kaczyńskiego, a teraz jest kontynuowany przez Jarosława Kaczyńskiego.

Jan Olszewski miał ogromną odwagę, aby realizować swoje postulaty i swoją wizję Polski niepodległej. Jak zaznaczył rozmówca TV Trwam, premier Jan Olszewski działał na rzecz Polski niezależnie od sytuacji.

– Premier Jan Olszewski więcej robił, niż mówił. Jego wypowiedzi bardzo rzadko były radykalne, raczej były ostrożne i pozostawiały możliwość otwarcia na różne strony rozwiązań, nie zamykały prawie żadnego wyjścia. Działania Jana Olszewskiego były stanowcze i rozstrzygające o drodze do niepodległości. Wolne wybory były dla premiera Jana Olszewskiego (tak jak dla całej formacji niepodległościowej) synonimem niepodległości. Warto o tym pamiętać. Jan Olszewski wychowywał się jeszcze w II Rzeczpospolitej. Dla niego punktem odniesienia było środowisko, które kontynuowało II Rzeczpospolitą na emigracji, a dla tych ludzi symbolem i punktem odniesienia były wolne wybory. Tylko wolne wybory dają gwarancję, że można budować niepodległe państwo – przypomniał minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego.

Premier Jan Olszewski był szefem rządu wybranego w pierwszych wolnych wyborach, dlatego miał szczególny mandat. Antoni Macierewicz stwierdził, że premier Jan Olszewski miał poczucie szczególnego obowiązku i szczególnej misji, które w pełni możliwości zrealizował.

– Jak mało kto mógł powiedzieć, że wypełnił swoją misję człowieka walczącego o niepodległość Polski – podsumował polityk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl