W RCB w Warszawie odbędzie się spotkanie dot. koronawirusa

W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie odbędzie się dziś spotkanie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wezmą w nim udział m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Rozmowy będą dotyczyły głównie wymiany bieżących informacji i ewentualnej rekomendacji podjęcia pewnych działań.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreśla, że chodzi przede wszystkim o wiarygodne i rzetelne informowanie społeczeństwa.

– Debata w RCB dotyczy komunikacji, a więc tego, żeby nie było fake newsów, jakichś zupełnie irracjonalnych pomysłów czy tworzenia paniki. To jest kompletnie niepotrzebne. W Polsce dziś nic złego się nie dzieje, dlatego nie będą to decyzje wprowadzające jakieś stany alarmowe. To wyłącznie kwestia bardzo jednoznacznego komunikowania, żeby wszystkie służby w Polsce mówiły tym samym głosem opartym na rzetelnej wiedzy – wskazuje Jarosław Pinkas.

Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji południowo-wschodniej, gdzie koronawirus zbiera największe żniwo.

W Chinach zabił on już ponad 100 osób, a na świecie potwierdzono ponad 4000 przypadków zakażenia, w tym m.in. w Niemczech i Francji. W Polsce nie odnotowano dotychczas obecności koronawirusa.

 

RIRM

drukuj