fot. episkopat.pl

W przyszłym tygodniu do Polski mają trafić szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19, podkreślił, że obecne szczepionki są wystarczające do zahamowania epidemii koronawirusa. W przyszłym tygodniu do Polski mają trafić szczepionki firmy AstraZeneca. W lutym powinno przyjechać ich ponad pół miliona.

W Polsce do końca pierwszego kwartału ma być zaszczepionych ok. 3 mln ludzi. Do tej pory zaszczepiono ponad 1 milion 300 tysięcy osób. Drugą dawkę przyjęło blisko 290 tys. pacjentów.

– Na to, żeby można było w miarę normalnie żyć, musi być zaszczepione jak najwięcej osób, które ciężko chorują albo umierają – zaznaczył prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.

Szczepionki mają dwa zadania. Po pierwsze – ochronić ludzi przed zachorowaniem.

– To jest prawie nierealne, żeby ochronić 100 proc. szczepionej populacji. Po prostu jest to niemożliwe przy obecnie stosowanej technologii (…). Po drugie, żeby tak zmodyfikować przebieg choroby, by człowiek, który zachoruje, chorował w sposób łagodny – powiedział doradca premiera do spraw COVID-19.

Problemem jest dostępność szczepionek. Na rynku unijnym do obrotu dopuszczono trzy szczepionki: firmy Pfizer/BioNTech, Moderna oraz AstraZeneca. Ta ostatnia to szczepionka wektorowa opracowana przez brytyjsko-szwedzki koncern i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia. Cały czas kontynuowane są badania skuteczności preparatu, który w przyszłym tygodniu ma trafić do Polski.

– Czekamy na obiecujące wyniki badań, które nadciągają ze Stanów Zjednoczonych. Miały one także być przedmiotem oceny, ale Europejska Agencja Leków zdecydowała ze względu na presję czasu, że dokona oceny na tym etapie – wskazał Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Szczepionki firmy Pfizer/BioNTech i Moderna mają zbliżoną skuteczność, która sięga 95 proc. Dotychczasowe badania kliniczne pozwoliły stwierdzić, że preparat AstraZeneca chroni blisko 60 procent przed zachorowaniem.

– Nie jest gorsza od skuteczności szczepionek już dobrze znanych, przede wszystkim przeciwgrypowych. Z populacyjnego punktu widzenia są one wystarczająco skuteczne i nikt dzisiaj nie podważa korzyści stosowania – podsumował Grzegorz Cessak.

Szczepionka firmy AstraZeneca jest łatwiejsza w przechowywaniu i ma dłuższy termin przydatności. Rada Medyczna przy premierze rekomenduje, by stosować ją u osób poniżej 60. roku życia. Obecne szczepionki – jak mówił prof. Andrzej Horban – są wystarczające do zahamowania epidemii koronawirusa i umożliwienia podjęcia następnych kroków do przywrócenia normalnego życia społecznego i gospodarczego.

TV Trwam News

 ***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl