fot. twitter.com/PremierRP

Premier ma dziś przedstawić datę i zakres kolejnego etapu znoszenia restrykcji

Premier Mateusz Morawiecki ma dziś przedstawić datę i zakres kolejnego etapu znoszenia restrykcji wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa. Sprawą zajmował się wczoraj Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Proces tzw. odmrażania gospodarki rozpoczął się pond tydzień temu. Przed nami drugi etap znoszenia obostrzeń. W tej fazie rząd zaplanował otwarcie – z ograniczeniami – hoteli i innych miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury, m.in. bibliotek.

Na decyzję rządu w tej sprawie ma wpływ rekomendacja Ministerstwa Zdrowia związana z sytuacją epidemiczną. A ta – zgodnie z wczorajszą wypowiedzią rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza – jest stabilna.

– Jeżeli jest stabilizacja w dobowych wynikach, oznacza to, że wypłaszczyliśmy krzywą (zachorowań – przyp. red.) i można z pełną odpowiedzialnością mówić, że dzięki wprowadzonym obostrzeniom, dzięki kwarantannie społecznej krzywa została wypłaszczona. To, co nadal my podkreślamy, podkreślają też wszyscy eksperci na świecie – to od odpowiedzialnego zachowania społeczeństwa zależy, jak krzywe będą wyglądały dalej. Jeżeli przyjdzie weekend majowy i – nie daj Bóg – zaczniemy się gremialnie spotykać, to skala wzrostu po weekendzie może być dużo większa. Na razie, po minionym tygodniu, nie obserwujemy większej liczby zachorowań – oznajmił Wojciech Andrusiewicz.

Harmonogram rządu dotyczący luzowania obostrzeń, wprowadzonych w odpowiedzi na epidemię, obejmuje w sumie 4 etapy. W pierwszym otwarte zostały m.in. lasy i parki; w sklepach zwiększono dopuszczalną liczbę klientów, a w kościołach – liczbę wiernych.

W trzecim etapie otwarte mają być m.in. zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i sklepy w galeriach handlowych. Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach. Czwarta faza przewiduje otwarcie salonów masażu, siłowni oraz klubów fitness.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl