W poniedziałek rozpoczną się uroczystości pogrzebowe ks. bp. Kazimierza Ryczana

W poniedziałek rozpoczną się uroczystości pogrzebowe ks. bp. Kazimierza Ryczana, seniora diecezji kieleckiej – poinformował tamtejsza kuria. Trumna z ciałem zostanie wtedy przewieziona do Domu Biskupiego, a następnie wyprowadzona do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Tego dnia Mszy Św. przewodniczył będzie ks. kard Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski. Po niej odbędzie się czuwanie modlitewne. Uroczystości pogrzebowe zakończą się we wtorek o godz. 15.00 Mszą Św. pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Ks. bp Kazimierz Ryczan spocznie w podziemiach Bazyliki Katedralnej w Kielcach, w krypcie Biskupów Kieleckich pod prezbiterium.

Ks. bp Kazimierz Ryczan kiedy 1993 r. obejmował posługę w diecezji kieleckiej, napisał do diecezjan: „Chciałbym, abyśmy w cieniu krzyża, w zasięgu macierzyńskich oczu Maryi tworzyli wspólnotę wierzących”. Nawiązując do tych właśnie słów, ks. bp Jan Piotrowski, obecny biskup kielecki podsumował, że właśnie te trzy elementy: krzyż, Maryja i wspólnota – stały się kluczem do zrozumienia posługi ks. bp. Kazimierza Ryczana w Kościele kieleckim, którą pełnił przez 21 lat – powiedział ks. prof. Paweł Rytel -Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. bp Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 r. w Żurawicy na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r., a w latach 1993 2014 był ordynariuszem diecezji kieleckiej. W 2014 r. osiągnął wiek emerytalny. Po ciężkiej chorobie, zmarł 13 września.

Ks. bp Kazimierz Ryczan był przyjacielem Radia Maryja. W homilii wygłoszonej podczas 19. rocznicy powstania katolickiej rozgłośni w 2010 roku, zachęcał Rodzinę Radia Maryja by jak dotychczas toczyło bój o miejsce Boga w świecie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl