fot. Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Uroczystości pogrzebowe ks. bpa Kazimierza Ryczana

Dziś pożegnamy księdza biskupa Kazimierza Ryczana. Msza św. pogrzebowa w kieleckiej katedrze rozpocznie się o godzinie 15:00. Emerytowany duszpasterz zmarł przed tygodniem. Miał 78 lat.

„Był dobrym, wiernym i gorliwym pasterzem” – tak mówił o zmarłym księdzu biskupie Kazimierzu Ryczanie ksiądz biskup Jan Piotrowski podczas żałobnej Mszy św.

Ks. abp Stanisław Wielgus zapamięta zmarłego biskupa jako gorliwego kapłana.

– Pozostawaliśmy w wielkiej przyjaźni. Znaliśmy się od ok. 50 lat. Pamiętam go jako bardzo oddanego Panu Bogu, ojczyźnie kapłana – wspominał.

W żałobnej Mszy św. w Kielcach uczestniczyły setki wiernych. Nabożeństwo sprawowane było w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Eucharystii przewodniczył emerytowany arcybiskup krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz. Koncelebrowali ją natomiast metropolita gnieźnieński oraz Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

– Będę go wspominał zawsze jako wielkiego patriotę, człowieka mądrego, wykształconego, zwłaszcza w dziedzinie nauk społecznych – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Zmarły Duszpasterz był przyjacielem Rodziny Radia Maryja, której bronił przed atakami krytyków.

– Gdy się mówi o Radiu Maryja lub Telewizji Trwam, to mówi się w sposób taki żartobliwy. A tamte szmatławce – tak się wyrażę, bo są takie telewizje – spokojnie się ogląda – mówił ks. bp Kazimierz Ryczan.

Ks. bp Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 r. W wieku 24 lat przyjął święcenia kapłańskie. Był doktorem habilitowanym nauk teologicznych oraz członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Został odznaczony medalami za zasługi dla „Solidarności” oraz przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za długoletnią służbę. W 2014 r. ks. bp Ryczan złożył rezygnację z zajmowanej funkcji z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Pogrzeb Zmarłego odbędzie się dzisiaj w kieleckiej katedrze o godz. 15.00.

TV Trwam News/RIRM

drukuj