fot. Paweł Palembas

W Polsce zachmurzenie małe

Jak informuje IMGW, Europa częściowo centralna i południowa będzie w zasięgu wyżu, którego centrum w południe znajdzie się nad Niziną Węgierską. Na pozostałym obszarze kontynentu dominować będą niże z frontami atmosferycznymi.

Polska północno-zachodnia stopniowo będzie przechodzić pod wpływ zatoki związanej z niżem znad Morza Norweskiego i tam wieczorem zaznaczy się strefa frontu chłodnego. Południowo-wschodnia część kraju nadal będzie pod wpływem wyżu. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe, polarno-morskie powietrze. Ciśnienie w nocy jeszcze będzie się wahać, a w ciągu dnia od zachodu kraju zacznie spadać. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa.

We wtorek będzie przeważać zachmurzenie małe. Na wybrzeżu, Pomorzu oraz zachodzie Polski po południu wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Na północnym zachodzie wieczorem przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20, 23 st. na krańcach wschodnich i w rejonach podgórskich do 26 st., lokalnie 27 st. na południowym zachodzie i zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu i wybrzeżu okresowo dość silny, południowy, wieczorem na zachodzie skręcający na zachodni. W Sudetach i Karpatach wiatr porywisty, wysoko w górach porywy do 70 km/h. W czasie burz porywy wiatru do 70km/h, a lokalnie do 80 km/h.

W nocy z wtorku na środę w północno-zachodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz stopniowo zanikające przelotne opady deszczu i burze. W południowo-wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe, od północnego zachodu wzrastające do dużego aż do wystąpienia opadów deszczu, a na obszarze od wschodniego Pomorza, Mazur i Podlasia, przez centrum, po Śląsk możliwe także burze. W czasie burz prognozowana wysokość opadu do 15 mm lokalnie 20 mm. Temperatura minimalna od 6, 9 st. na północy i zachodzie do 11, 12 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy, od zachodu skręcający na północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 80 km/h. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W środę zachmurzenie umiarkowane, okresowo duże i miejscami, zwłaszcza w części północnej i wschodniej kraju oraz lokalnie w centrum przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12, 16 st., w części północnej kraju do 17, 20 st. na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany, w części północnej kraju, zwłaszcza nad morzem, dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, a w porywach nawet do 65 km/h, zachodni.

W Warszawie we wtorek zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 23 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. W nocy zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura minimalna 10 st. Wiatr umiarkowany, zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 17 st. Wiatr umiarkowany, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj