fot. pixabay.com

Polska w zasięgu niżu; nad kraj będzie napływać chłodne powietrze polarne morskie

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, południowo-zachodnia oraz częściowo zachodnia i centralna Europa będzie pod wpływem słabego, rozległego wyżu znad północno-wschodniego Atlantyku. Pozostały obszar kontynentu znajdzie się w zasięgu niżu z głównym ośrodkiem nad zachodnią Rosją. Polska będzie w zasięgu wspomnianego niżu. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i będzie rosnąć.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, nad morzem oraz po południu na Dolnym Śląsku możliwe rozpogodzenia. Głównie w centrum i na wschodzie wystąpią opady śniegu, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu także o umiarkowanym natężeniu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do około 5 cm w Karpatach, do 7 cm na północnym wschodzie. Temperatura maksymalna od -2 st. C, -1 st. C na wschodzie do 2 st. C na zachodzie kraju, nad morzem miejscami 3 st. C; chłodniej na Podhalu, około -5 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie w pierwszej połowie dnia porywisty, z kierunków zachodnich, miejscami na wschodzie powodować może zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, w centrum i na południu miejscami rozpogodzenia. Głównie na krańcach wschodnich, zachodzie i północy kraju wystąpią opady śniegu, na północy okresami o umiarkowanym natężeniu.

W drugiej połowie nocy na zachodzie miejscami opady deszczu ze śniegiem, lokalnie możliwy deszcz marznący, powodujący gołoledź. Na Podkarpaciu oraz Pomorzu Zachodnim przyrost pokrywy śnieżnej do około 5 cm. Na wschodzie i południu miejscami wystąpi mgła, lokalnie osadzająca szadź, ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -5 st. C do -1 st. C, w obszarze podgórskim Karpat od -9 st. C do -6 st. C, lokalnie w dolinach górskich Małopolski około -16 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w drugiej połowie nocy na zachodzie porywisty, południowo-zachodni i południowy, a na wschodzie kraju zachodni i północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy do 70 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

PAP

drukuj