fot. PAP

W Polsce zachmurzenie duże, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju

Jak informuje IMGW, Europa południowo-wschodnia i częściowo centralna będą pod wpływem wyżu z centrum nad Bałkanami. Pozostała część kontynentu będzie w zasięgu niżów z ośrodkami nad Wyspami Brytyjskimi, Morzem Białym oraz północno-zachodnią Rosją wraz z układami frontów atmosferycznych.

W dzień początkowo Polska będzie pod wpływem wspomnianego wyżu, ale stopniowo od zachodu będzie się nasuwała zatoka niżu znad Wielkiej Brytanii wraz ze strefą ciepłego frontu atmosferycznego. Z zachodu będzie napływało będzie polarne morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie spadało.

W środę zachmurzenie początkowo przeważnie duże, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju, gdzie możliwe będą słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Później zachmurzenie stopniowo będzie się zmniejszało do umiarkowanego, na południowym zachodzie małego, jedynie na Pomorzu i miejscami na zachodzie ponownie wzrośnie do dużego. Temperatura maksymalna od 3 st. na krańcach północno-wschodnich do 11 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, jedynie nad morzem umiarkowany i dość silny, na zachodzie południowy, na pozostałym terenie zachodni, stopniowo skręcający na południowo-zachodni i południowy.

W nocy na wschodzie i południu oraz początkowo w centrum zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Na pozostałym terenie duże i miejscami słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 0 st. na północnym wschodzie, około 5 st. w centrum, do 8 st. na zachodzie i lokalnie w rejonach podgórskich Karpat. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, w rejonach podgórskich wiatr lokalnie dość silny, w porywach do 75 km/h, południowy. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 120 km/h, południowo-zachodni i południowy (halny).

PAP/RIRM

drukuj