fot. PAP/Piotr Nowak

W Polsce trwa dwudniowa wizyta prezydenta Francji

Współpraca obronna, sytuacja Unii Europejskiej po brexicie i kwestia praworządności w Polsce – to tematy poruszane w trakcie pierwszej oficjalnej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w naszym kraju. Ministrowie obu krajów podpisali umowy o współpracy w zakresie partnerstwa strategicznego i cyberbezpieczeństwa.

Podróż prezydenta Emmanuela Macrona do Polski ma ułatwić relacje z tym wielkim krajem – pisała przed wizytą francuska prasa. Polsko-francuskie relacje polityczne przeżywają kryzys od czasu zerwania kontraktu na zakup Caracali w 2016 roku – podkreślił politolog Karol Kaźmierczak.

– To na pewno mocno ochłodziło te relacje między Warszawą i Paryżem. One pozostawały bardzo chłodne szczególnie, jak na relacje między państwami europejskimi z dużymi tradycjami współpracy – powiedział.

Prezydenta Francji oficjalnie powitał prezydent Andrzej Duda. Prezydenci rozmawiali w cztery oczy oraz uczestniczyli w rozmowach delegacji. W ich obecności została podpisana deklaracja o wzmocnieniu współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego

– Bardzo obszerny dokument, który reguluje współpracę pomiędzy Polską a Francją właściwie we wszystkich dziedzinach, poczynając od współpracy militarnej, poprzez współpracę polityczną, przemysłową, gospodarczą, społeczną – podkreślił Andrzej Duda.

Roczny bilans obrotów handlowych obu krajów to 20 mld euro. Prezydenci zapewniają o dalszym rozwoju współpracy.

Ta wizyta to przełom w relacjach polsko-francuskich mówił prezydent Andrzej Duda. Zwłaszcza w nowej sytuacji UE.

– Opuszczenie UE przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie, że role w UE będą musiały zostać w jakimś sensie poukładane na nowo – wskazał prezydent Polski.

Emmanuel Macron wskazał na konieczność większego zaangażowania państw europejskich w obronność

– Obronność europejska nie ma być alternatywą dla NATO, ale jego niezbędnym uzupełnieniem i koniecznym wsparciem – zaznaczył.

Jednocześnie Emmanuel Macron namawiał polskie władze do wysłania wojsk do Afryki w ramach francuskiej misji przeciwko dżihadystom.

– Czyli tam, gdzie nie mamy ulokowanych bezpośrednio interesów narodowych – podkreślił politolog prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Polska chciałby dołączyć do Francji i Niemiec i wspólnie prowadzić prace nad projektem europejskiego czołgu.

– Krótko mówiąc chcielibyśmy w przyszłości, gdyby taki czołg z naszym udziałem powstał, w niego się zaopatrywać, budując zarazem gospodarkę europejską – powiedział Andrzej Duda.

Emmanuel Macron wskazał na potrzebę reaktywacji współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, proponując organizację szczytu z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Do ostatniego spotkania w ramach trójkąta doszło w 2016 roku.

Jak podkreślił Michał Szczerba z PO – z winy Polski.

– Ta współpraca tradycyjnie dobra między Polską, Niemcami a Francją w tym formacie nie jest rozwijana ani prze prezydenta, ani przez premiera, ani przez ministra spraw zagranicznych – wskazał polityk.

Francja ma plan związanych z odbudową trójkąta – powiedział prof. Piotr Mickiewicz.

– Ma funkcjonować na zasadzie takiej, że to Polska w układzie bilateralnym z Francją będzie równoważyć wpływy niemieckie w UE. To jest zamysł Macrona – zaznaczył ekspert.

Politycznie Francji dalej jest do Stanów Zjednoczonych, a bliżej do Rosji, Świadczą o tym spotkania Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem i niechęć Francji do unijnych sankcji nałożonych na Moskwę po aneksji Krymu.

Unia musi umacniać relacje z Rosją – przekonywał Emmanuel Macron.

– Nawet jeśli nie jest członkiem Unii Europejskiej, jest naszym sąsiadem. Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, w której nie będziemy konfrontować się z koniecznością tworzenia relacji z Rosji – podkreślił.

Francuskiemu prezydentowi w przeszłości nie podobało się negatywne stanowisko Polski w sprawie przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów. Teraz ma zastrzeżenia do reformy wymiaru sprawiedliwości.

– Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z KE – zaznaczył Emmanuel Macron.

Jak zaznaczył senator PiS Jan Maria Jackowski to Francja ma obecnie problem z praworządnością.

– Wiemy, co się dzieje we Francji, jak są traktowane osoby, które korzystają z wolności zgromadzeń i z wolności wypowiedzi. Francja z tego tytułu jest krytykowana – powiedział senator PiS.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl