fot. pixabay.com

W Polsce pogłębia się kryzys demograficzny

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat roczna liczba urodzeń w Polsce spadła o 25 procent. Według szacunków, które przytacza „Nasz Dziennik”, w skali roku ubywa nawet 120 tys. osób. Mówiąc obrazowo, to jakby każdego roku znikało miasto wielkości Gorzowa Wielkopolskiego. Warto zwrócić uwagę, że liczba zgonów systematycznie wzrasta, a społeczeństwo się starzeje.

Okazuje się, że świadczenia nie są argumentem decydującym o potomstwie. Wielu ekspertów wskazuje, że kryzys pogłębiają ideologie atakujące małżeństwo i rodzicielstwo.

Robert Chrząstek, socjolog, przyznał, że pewne czynniki (na przykład ekonomiczne) mogą stymulować dzietność. Jednak – jak dodał – to współczesny styl życia ma dominujący wpływ na demografię.

– Pogłębiająca się indywidualizacja postaw powoduje, że najczęściej prokreacja odkładana jest na później. Przygotowuje się warunki, żeby można było zakładać rodzinę czy powiększać rodzinę. Odkładane jest to na bardzo późny wiek. Z punktu widzenia medycznego znacznie trudniej jest osiągnąć wtedy współczynnik dzietności, jaki byśmy sobie zakładali. On jest bardzo niski i spada. W wielu krajach (nie tylko w Polsce) rozwój demograficzny bardzo często powiązany jest z migrantami czy imigrantami. Kraje europejskie, takie jak np. Wielka Brytania czy Francja, jeśli chodzi o demografię, powiększają się dzięki temu, że przybywają tam imigranci – wyjaśnił Robert Chrząstek.

Z danych wynika, że jedynie nieco ponad 30 proc. Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo w bliższej lub dalszej perspektywie, a blisko 70 proc. z nich nie ma planów prokreacyjnych lub zdania na ten temat.

W opinii ekspertów w edukacji należy umacniać tradycyjne wartości, a państwo musi inwestować w rodziny i młodych. Chodzi m.in. o lepszy dostęp do mieszkań i ułatwienia na rynku pracy dla rodziców.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl