Polska zmaga się z kryzysem demograficznym

Wyludnianie się Polski to jedno z największych wyzwań stojących przed polskim rządem. Programy społeczne złagodziły problemy demograficzne, ale ich nie rozwiązały.

W ciągu dekady liczba mieszkańców Polski zmniejszyła się o ponad milion. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Rodzi się coraz mniej dzieci.

– Pamiętajmy, że aby społeczeństwo się rozwijało demograficznie, to rodzina powinna mieć co najmniej dwójkę dzieci, a nawet w demografii uważa się, że to musi być w 2,1, bo wtedy ludności nie ubywa – wskazał Leszek Cybulski z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

W 2022 roku w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci. Dwa razy tyle rodziło się w latach 50. ubiegłego wieku. Są jednak regiony w Polsce, gdzie liczba mieszkańców zwiększa się, a są to województwa: mazowieckie, pomorskie, małopolskie i wielkopolskie.

– Tę względnie dobrą pozycję zawdzięczamy nie przyrostowi naturalnemu, ale migracjom – oznajmił Leszek Cybulski.

Młodzi ludzie coraz częściej migrują do większych miast lub do gmin okalających miejskie aglomeracje, a to rodzi problem na wsiach. Brakuje bowiem rąk do pracy na roli. By temu przeciwdziałać, na Zachodzie zachęca się do prowadzenia gospodarstw.

– Najlepszy układ jest we Francji, czyli tam, gdzie utrzymują gospodarstwa rolne, wspierając zarówno z budżetu Unii Europejskiej, jak i ze strony państwa – mówił Janusz Gargała z NSZZ „Solidarność”.

Problemom demograficznym w Polsce miały zaradzić programy społeczne. Ich skuteczność jest jednak tylko częściowa. Dodatkowe świadczenia wpływają na ograniczenie zasięgu ubóstwa, ale nie skutkują zauważalnym wzrostem dzietności.

– One miały raczej złagodzić tendencje, które są bardzo niekorzystne i to wbrew pozorom się stało. Tylko tyle, że krzywa zjeżdżająca w dół – jeżeli chodzi o dzietność – lekko się wypłaszczyła – powiedział dr Jerzy Żurko, socjolog.

Niska dzietność to problem obyczajowy i efekt manipulacji świadomością społeczną.

– Dzieci są uważane za tak wielką trudność i trzeba się im całkowicie poświęcić, że teraz kobiety uważają, iż lepiej nie mieć dzieci, bo dzięki temu jest mniej kłopotów – akcentował socjolog.

Według danych Eurostatu Polska ma czwarty najniższy współczynnik dzietności w Unii Europejskiej. Przed naszym krajem znajdują się tylko Malta, Hiszpania i Włochy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl