Polska zmaga się z kryzysem demograficznym
Wyludnianie się Polski to jedno z największych wyzwań stojących przed polskim rządem. Programy społeczne złagodziły problemy demograficzne, ale ich nie rozwiązały.
W ciągu dekady liczba mieszkańców Polski zmniejszyła się o ponad milion. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Rodzi się coraz mniej dzieci.
– Pamiętajmy, że aby społeczeństwo się rozwijało demograficznie, to rodzina powinna mieć co najmniej dwójkę dzieci, a nawet w demografii uważa się, że to musi być w 2,1, bo wtedy ludności nie ubywa – wskazał Leszek Cybulski z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.
W 2022 roku w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci. Dwa razy tyle rodziło się w latach 50. ubiegłego wieku. Są jednak regiony w Polsce, gdzie liczba mieszkańców zwiększa się, a są to województwa: mazowieckie, pomorskie, małopolskie i wielkopolskie.
– Tę względnie dobrą pozycję zawdzięczamy nie przyrostowi naturalnemu, ale migracjom – oznajmił Leszek Cybulski.
Młodzi ludzie coraz częściej migrują do większych miast lub do gmin okalających miejskie aglomeracje, a to rodzi problem na wsiach. Brakuje bowiem rąk do pracy na roli. By temu przeciwdziałać, na Zachodzie zachęca się do prowadzenia gospodarstw.
– Najlepszy układ jest we Francji, czyli tam, gdzie utrzymują gospodarstwa rolne, wspierając zarówno z budżetu Unii Europejskiej, jak i ze strony państwa – mówił Janusz Gargała z NSZZ „Solidarność”.
Problemom demograficznym w Polsce miały zaradzić programy społeczne. Ich skuteczność jest jednak tylko częściowa. Dodatkowe świadczenia wpływają na ograniczenie zasięgu ubóstwa, ale nie skutkują zauważalnym wzrostem dzietności.
– One miały raczej złagodzić tendencje, które są bardzo niekorzystne i to wbrew pozorom się stało. Tylko tyle, że krzywa zjeżdżająca w dół – jeżeli chodzi o dzietność – lekko się wypłaszczyła – powiedział dr Jerzy Żurko, socjolog.
Niska dzietność to problem obyczajowy i efekt manipulacji świadomością społeczną.
– Dzieci są uważane za tak wielką trudność i trzeba się im całkowicie poświęcić, że teraz kobiety uważają, iż lepiej nie mieć dzieci, bo dzięki temu jest mniej kłopotów – akcentował socjolog.
Według danych Eurostatu Polska ma czwarty najniższy współczynnik dzietności w Unii Europejskiej. Przed naszym krajem znajdują się tylko Malta, Hiszpania i Włochy.
TV Trwam News