W piątek posiedzenie zespołu ws. przyszłości służby zdrowia

W najbliższy piątek odbędzie się pierwsze spotkanie zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia i przyszłości kadr medycznych. Powołanie zespołu zapowiedziała po spotkaniu z rezydentami premier Beata Szydło.

Młodzi lekarze prowadzą protest głodowy od 2 października. Porozumienie Zawodów Medycznych poinformowało, że przejmuje protest rezydentów i przekształca go w ogólnokrajową akcję.

Rezydenci domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 roku. Chcą także szybszego wzrostu wynagrodzeń do 4400 zł brutto od 2018 r.

Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły porozumienia. Rząd powołał zespół w sprawie przyszłości służby zdrowia.

Sławomir Łabsz, prezes Stowarzyszenia Pacjentów RP w Gdańsku, uważa, że żądania rezydentów są zbyt wysokie i zmierzają do konfliktu społecznego. Dlatego też środowiska zrzeszające pacjentów apelują do stron o dalszy dialog.

– Mam nadzieję, że zespół negocjacyjny, który jest powołany przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, będzie dobrze przygotowany i wytłumaczy rezydentom, co da się zrobić, a czego zrobić się nie da. Rezydenci powinni być rozsądni i nie powinni robić krzywdy pacjentom, bo taka długa negocjacja i podsycanie nastrojów nie wróży nic dobrego – wskazuje Sławomir Łabsz.

Rezydenci zapowiedzieli, że jeśli wezmą udział w pracach zespołu, to raczej w formule obserwatorów. Jak podkreślają, przedstawili już wszystkie postulaty.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl