fot. flickr.com

KE i Wielka Brytania chcą przyspieszyć negocjacje ws. Brexitu

Przyspieszenia rozmów w sprawie Brexitu – tego domaga się zarówno Wielka Brytania, jak i Komisja Europejska. Podczas wspólnej kolacji premier Theresa May i przewodniczący Jean-Claude Juncker prowadzili rozmowy na ten temat. Poruszono także kwestie umowy z Iranem i walki z terroryzmem. Spotkanie było elementem brytyjskiej ofensywy dyplomatycznej przed czwartkowym szczytem Rady Europejskiej.

Trwająca ponad 1,5 godz. kolacja, na której spotkali się szefowa brytyjskiego rządu i przewodniczący Komisji Europejskiej, nie była jedynie zwykłym dyplomatycznym spotkaniem. Ze strony Theresy May była to kolejna próba przełamania impasu w rozmowach na temat warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dotychczasowe negocjacje przebiegały z trudem. Obie strony przejawiały odmienne podejście do niektórych kwestii. Według założeń dyskusje miały dotyczyć porozumienia w trzech sferach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej i rozliczeń finansowych. Strona brytyjska próbuje jednak przekonywać, że rozmowy na te tematy nie mogą się odbyć bez jednoczesnego ustalenia niektórych innych elementów, zwłaszcza przyszłych stosunków handlowych.

Dla szefowej brytyjskiego rządu przeprowadzenie kolejnych dyskusji na temat Brexitu było istotne ze względu na rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt przywódców państw członkowskich. Z tego też względu w spotkaniu wzięli udział także obydwaj negocjatorzy: zarówno reprezentujący stronę unijną Michel Barnier, jak i brytyjski minister ds. Brexitu David Davis. Z opublikowanego po zakończeniu spotkania komunikatu dowiadujemy się jedynie, że obie strony zgodziły się, iż wysiłki dotyczące negocjacji powinny zostać przyspieszone. Nie sprecyzowano jednak, jak miałoby się to dokonać.

TV Trwam News/RIRM

drukuj