Afganistan: Co najmniej 42 ofiary w trzech atakach talibskich bojowników

W atakach talibskich bojowników zginęły we wtorek w Afganistanie co najmniej 42 osoby, a ponad 200 zostało rannych. Wśród ofiar są cywile, w tym kobiety i dzieci. W zamachach zostały zaatakowane ośrodki policyjne w trzech prowincjach.

W wyniku zamachu na bazę w mieście Gardez w prowincji Paktia zginęły co najmniej 32 osoby, a ponad 200 zostało rannych” – podaje agencja AFP, powołując się na dyrektora lokalnego szpitala dra Shira Mohammada Karimiego.

W pobliżu ośrodka szkoleniowego policji doszło do eksplozji ładunków wybuchowych umieszczonych w samochodzie. Następnie grupa zamachowców otworzyła ogień i rozpoczęła dalszy atak” – głosi oświadczenie ministerstwa spraw wewnętrznych Afganistanu.

Inni przedstawiciele lokalnych władz, na których powołuje się agencja AFP, informują, że doszło do eksplozji dwóch pojazdów w pobliżu policyjnego ośrodka w Gardezie. Celem ataków miały być cywilne budynki, jak i siedziby lokalnej policji, straży granicznej i wojska.

Zastępca gubernatora prowincji Paktia Abdul Wali Sahi poinformował, że kolejne ofiary mogą znajdować się w przeszukiwanych budynkach zawalonych w wyniku eksplozji. Ofiary to głównie funkcjonariusze sił bezpieczeństwa, ale także kobiety i dzieci zamieszkałe w budynkach na terenie militarnej bazy.

Jak podaje agencja Associated Press, we wtorek wczesnym rankiem doszło też do samobójczego zamachu na posterunek służb bezpieczeństwa w południowo-wschodniej prowincji Ghazni. Atakujący zdetonowali ładunki wybuchowe znajdujące się w samochodzie i sforsowali wjazd do bazy. Po kilkugodzinnej wymianie ognia afgańskie siły bezpieczeństwa unieszkodliwiły zamachowców. Zginęło co najmniej siedmiu policjantów.

W kolejnym ataku na rządowy ośrodek bezpieczeństwa w południowo-zachodniej prowincji kraju Farah zamachowcy zabili trzech policjantów.

Odpowiedzialność za wszystkie trzy zamachy wzięli talibscy bojownicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl