fot. PAP/EPA

Afganistan: Talibowie ogłosili trzydniowe zawieszenie broni

Afgańscy talibowie ogłosili w poniedziałek trzydniowe zawieszenie broni z powodu muzułmańskiego święta Eid-al-Fitr, obchodzonego na zakończenie Ramadanu – miesiąca postu. Święto rozpocznie się w najbliższą środę lub czwartek, w zależności od pozycji Księżyca.

„Wszyscy mudżahedini dostali instrukcję wstrzymania wszelkich ofensywnych operacji, aby zapewnić naszym rodakom pokojową i bezpieczną atmosferę podczas święta Eid-al-Fitr, by mogli uczcić tę radosną okazję” – napisał na Twitterze Mohammad Naeem, rzecznik talibów.

Dodał jednak, że powinni być gotowi do odwetu, jeśli zostaną zaatakowani przez siły rządowe.

Podczas święta Eid-al-Fitr osoby wymieniają się prezentami i uczestniczą w tradycyjnej uczcie.

Rzecznik Abdullaha Abdullaha, przewodniczącego Wysokiej Rady ds. Pojednania Narodowego, która kieruje procesem pokojowym w Afganistanie, powitał z zadowoleniem ogłoszenie zawieszenia broni przez talibów.

Rozmowy pokojowe, które toczą się od ubiegłego roku w stolicy Kataru – Doha, nie przyniosły dotychczas żadnych rezultatów. Deklaracja o zawieszeniu broni nastąpiła po tygodniach nasilających się aktów przemocy i terroru w kraju, dwa dni po zamachu bombowym w pobliżu szkoły w Kabulu, w którym zginęło 68 osób, w większości uczniów, a 165 zostało rannych.

Do zamachu nie przyznała się dotychczas żadna organizacja. Talibowie, którzy dążą do obalenia rządu Afganistanu, oświadczyli, że nie mają z zamachem nic wspólnego i potępili go.

W Kabulu obowiązuje stan ostrego pogotowia po ogłoszeniu przez Waszyngton wycofania wszystkich wojsk USA z Afganistanu do 11 września br. Według władz afgańskich nasilenie ataków w całym kraju było reakcją talibów na tę zapowiedź.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl