KE przeciwna niższemu wiekowi emerytalnemu w Polsce

Od 1 października przywrócone zostaną przepisy sprzed 2012 roku, dotyczące wieku emerytalnego. Ponownie, według przepisów, kobiety będą pracować do 60 roku życia, a mężczyźni do 65. Takie rozwiązanie nie podoba się jednak Komisji Europejskiej.

Dyskryminacja kobiet – takie stanowisko wydała Komisja Europejska w związku z przywróceniem wieku emerytalnego, który 5 lat temu podwyższyła Platforma Obywatelska. Jak odpowiadają radni Prawa i Sprawiedliwości z Lublina – to bezprawna ingerencja w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa.

– KE zwraca się do Polski z żądaniem tego, aby ponownie przywrócić taki sam wiek emerytalny dla kobiet, jak i dla mężczyzn uznając, że te przepisy o zróżnicowaniu wieku są dyskryminujące dla kobiet – wskazuje Tomasz Pitucha.

Jak dodaje radny PiS prof. Mieczysław Ryba zastanawiające jest to, że jeszcze 5 lat temu nikomu nie przeszkadzały polskie przepisy emerytalne.

– Nie jest kompetencją Komisji Europejskiej regulowanie prawa emerytalnego na naszym gruncie. Tutaj mamy do czynienia z jakaś rozgrywką polityczną, a nie z dbaniem o to, żeby praworządność w Polsce była przestrzegana analogicznie, jak w innych krajach (…). Kiedy jeszcze funkcjonowało takie prawo w Polsce, nikt tego nie podnosił na gruncie europejskim, teraz podnosi, w związku z czym trzeba wykazać oddolny sprzeciw – wskazuje prof. Mieczysław Ryba.

Dlatego też radni przygotowali projekt stanowiska w tej sprawie.

– Rada Miasta Lublin wyraża poparcie dla działań rządu Rzeczpospolitej Polskiej, które utrwalają rozwiązanie kwestii emerytalnej, uwzględniające rolę kobiet i ich pracy w rodzinach. Będziemy chcieli, żeby Rada Miasta poparła w czwartek to stanowisko po to, żeby było pewne społeczne wsparcie dla rządu i działań podejmowanych w tej sprawie, żeby jasno było widać, że nasze społeczeństwo jest za tym, żeby kobiety mogły wcześniej przechodzić na emeryturę – podkreśla Tomasz Pitucha, radny PiS.

Stanowisko w obronie praw mieszkanek Lublina wobec działań Komisji Europejskiej – żądającej ponownego wydłużenia wieku emerytalnego kobiet – zostanie przedstawione na jutrzejszej sesji rady miasta, która rozpocznie się o godz. 9.00.

TV Trwam News/RIRM

drukuj