fot. Karolina Sabaj

W PE w Brukseli odbył się koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości wpisał się wyjątkowy koncert pt. „Krzyż i orzeł”, który z inicjatywy polskich europosłów odbył się we wtorkowy wieczór w Brukseli.

Koncert pt. „Krzyż i orzeł” został zagrany w Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy posłów do PE prof. Mirosława Piotrowskiego oraz dr Urszuli Krupy. Artystom akompaniowała orkiestra Alla Vienna pod kierownictwem prof. Adam Manijaka. Koncert organizowany w Brukseli miał na celu upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wspominając wydarzenia minionych lat, wielu zastanawia się dziś nad znaczeniem i wymiarem niepodległości w dzisiejszej dobie w Unii Europejskiej. Takiej refleksji towarzyszył koncert w wykonaniu światowej sławy tenora Bogusława Morki – podkreśla organizator koncertu prof. Mirosław Piotrowski.

– Oficjalnie święto odzyskania niepodległości przypada na 11 listopada, jakkolwiek z oznaczeniem tej konkretnej daty były problemy. Została ona uznana w niepodległej Polsce w 1937 roku. Dla wszystkich jedno nie ulegało wątpliwości – że w 1918 roku Polska uzyskała możliwość budowania suwerennego państwa. Przypominamy o tym w Parlamencie Europejskim w Brukseli w atmosferze pięknej muzyki oraz patriotycznych pieśni – wskazuje prof. Mirosław Piotrowski.

Koncert, który odbył się w Parlamencie Europejskim w Brukseli, uzyskał patronat Ambasady RP w Belgii.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj