fot. PAP/Marcin Obara

W Ossowie rusza budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej poinformował, że dopełnione zostały wszystkie formalności w zakresie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej. W związku z tym – jak dodał – zarówno robotnicy, jak i urządzenia wkraczają na plac budowy. Szef resortu obrony poinformował też o założeniach, by placówka była filią Muzeum Wojska Polskiego, a jej budowa zakończyła się w ciągu dwóch lat.

Placówka ma upowszechniać wiedzę na temat bitwy sprzed 100 lat.

– Założenie jest takie, żeby to muzeum było czynne przez cały rok (…),żeby muzeum było przystępne, żeby ekspozycje były ciekawe, żeby upowszechniać wiedzę na temat tego epokowego zwycięstwa, tej niesamowitej wiktorii. Zwycięstwo to określane jest w literaturze, jako osiemnasta bitwa decydująca o losach świata – mówił podczas konferencji minister Mariusz Błaszczak.

Powierzchnia muzeum wyniesie 4,8 tys. mkw. W muzeum będą zgromadzone dokumenty, eksponaty, uzbrojenie i pamiątki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Placówka będzie również prowadziła działalność edukacyjną skierowaną przede wszystkim do młodego pokolenia.

Wiceszef Stołecznego Zarządu Infrastruktury płk Adam Piątek powiedział, że całość inwestycji w oddział MWP to 12 hektarów. Projekt przewiduje stworzenia wzniesienia z czterokondygnacyjnym budynkiem muzeum i dwoma masztami stulecia Bitwy. Na 70-metrowych masztach powiewać mają biało-czerwone proporce górujące nad dawnym polem bitwy.

Minister Mariusz Błaszczak powiedział też, że wykonawcą inwestycji są instytucje MON.

„W przeddzień stulecia Bitwy Warszawskiej rozpoczynamy prace budowalne. Chcemy, żeby muzeum powstało w ciągu dwóch lat. Gwarantujemy tu sprawność w działaniu i gwarantujemy, że nasz cel osiągniemy” – zapewnił szef resortu.

Mariusz Błaszczak podziękował przy tym za dobrą współpracę staroście powiatu wołomińskiego, w którym położony jest Ossów, Adamowi Lubiakowi, a także Wojsku Polskiemu.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ma zostać miejscem spotkań wielbicieli historii i tradycji polskiego patriotyzmu, historyków, badaczy, młodzieży, żołnierzy, harcerzy, uczniów klas mundurowych – zapowiada MON.

RIRM/PAP

drukuj