fot. flickr.com

Przetarg na śmigłowce dla polskiej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej przetarg na śmigłowce dla wojska otworzy prawdopodobnie na początku nowego roku. Resort jest już przygotowany na rozpoczęcie licytacji, ale czeka jeszcze na pełną gotowość ze strony koncernów.

Prawdopodobnie na początku nowego roku MON otworzy przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii – poinformował wiceszef resortu Bartosz Kownacki.

– Liczę, że to będzie początek roku 2018, jeżeli firmy będą przygotowane do złożenia ofert. Tak naprawdę my jesteśmy gotowi, żeby to zrobić w każdej chwili, tylko są wnioski firm, które biorą udział w tym postępowaniu, że chcą się dobrze przygotować, chcą złożyć dobrą dokumentację. Muszą dokonać kolejnych analiz i potrzebują jeszcze trochę czasu. Pytanie kiedy dokładnie, to jest pytanie do tych firm – mówił Bartosz Kownacki wiceminister obrony narodowej.

Resort obrony pracuje obecnie także nad zakupem amerykańskiego systemu rakiet Patriot. Dziesięć i pół miliarda dolarów – tyle oczekuje USA. To zbyt wysoka cena, dlatego jest negocjowana.

– Kwota 10,5 mld dolarów jest dla nas nieakceptowalna. Jest dla nas nieakceptowalna, bo jest za wysoka i o tym wie także przemysł amerykański i rząd amerykański. Wiem, że ona będzie znacząco niższa – zaznaczył Bartosz Kownacki.

W tej sprawie eksperci MON prowadzili w ubiegłym tygodniu rozmowy z Amerykanami. Prawdopodobnie na początku nowego roku odbędzie się druga tura negocjacji, która ma doprowadzić do zakończenia pierwszego etapu podpisania kontraktu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj