fot. pixabay.com

W obronie wolności

Do wykazu prac legislacyjnych wpisany został projekt, który ma gwarantować wolność przekonań na uczelniach wyższych. Poinformował o tym w rozmowie z redakcją Radia Maryja minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek.

Konstytucja RP od 23 lat gwarantuje prawo do wyrażania swoich przekonań filozoficznych, światopoglądowych i religijnych. Przykład prof. Aleksandra Nalaskowskiego czy prof. Ewy Budzyńskiej pokazał, że to prawo jest łamane na uczelniach wyższych. Od dawna zapowiadany był dokument, który położy temu kres. Jak poinformował minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek, projekt przeszedł już wszystkie procedury i został wpisany do wykazu prac legislacyjnych.

– Teraz już ostatnia faza, czyli dwa tygodnie konsultacji zewnętrznych. Zapraszamy do nich. Projekt trafi następnie pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, Rady Ministrów i do Sejmu – mówił minister edukacji i nauki.

Jest to już ostania prosta.

– To oznacza, że wszystkie postępowania dyscyplinarne, które wszczęte zostały z powodu wyrażania opinii, przekonań religijnych światopoglądowych i filozoficznych przez naukowców, będą umorzone. Wszystkie kary, które z tego tytułu zostały nałożone na naukowców, zostaną cofnięte – powiedział dr hab. Przemysław Czarnek.

Uczelnie – jak zaznaczył polityk – nie będą już mogły w przyszłości kogokolwiek stawiać przed sądem dyscyplinarnym za głoszone przekonania, które nie naruszają litery prawa.

 

TV Trwam News

drukuj