fot. PAP/EPA

Wlk. Brytania: Konserwatyści przejęli kolejny z bastionów Partii Pracy na północy Anglii

Rządząca Partia Konserwatywna wygrała czwartkowe wybory uzupełniające do Izby Gmin w Hartlepool w północno-wschodniej Anglii, przejmując kolejny z niedawnych bastionów Partii Pracy w tej części kraju – ogłoszono w piątek rano.

Kandydatka konserwatystów Jill Mortimer uzyskała 51,9 proc. głosów, zaś Paul Williams z Partii Pracy – 28,7 proc., co jest najgorszym wynikiem, jaki laburzyści kiedykolwiek otrzymali w tym okręgu.

Oznacza to, że po raz pierwszy od jego utworzenia w obecnym kształcie w 1974 r. okręg Hartlepool będzie reprezentowany przez konserwatystów. Po II wojnie światowej konserwatyści wygrali w Hartlepool tylko raz – w 1959 r.

Wyniki z Hartlepool nie mają znaczenia dla układu sił w Izbie Gmin, bo konserwatyści i tak mają w niej dużą przewagę, ale głosowanie budziło ogromne zainteresowanie brytyjskich mediów, bo był to pierwszy realny test dla partii politycznych od wyborów parlamentarnych z grudnia 2019 r., pierwsze jakiekolwiek wybory od czasu wybuchu epidemii koronawirusa, pierwsze po brexicie i pierwsze od kiedy stery w Partii Pracy przejął Keir Starmer.

Na dodatek Hartlepool to jeden z okręgów, które do niedawna tworzyły „czerwony mur” w północnej i środkowej Anglii. W wyborach z grudnia 2019 r. konserwatyści przejęli wiele z takich okręgów, które od dziesięcioleci były w posiadaniu Partii Pracy.

Czwartkowe głosowanie w Hartlepool miało pokazać, czy było to chwilową zmianą nastroju elektoratu, zniechęconego niejednoznacznym stosunkiem laburzystów do brexitu i radykalizmem ich ówczesnego lidera Jeremy’ego Corbyna, czy też konserwatyści na stałe mogą przejąć poprzemysłowe, robotnicze okręgi w tej części kraju. Zwycięstwo Mortimer, a zwłaszcza jego rozmiar, wskazują raczej na to drugie.

Jill Mortimer określiła wynik jako historyczny.

„Partia Pracy zbyt długo brała głosy ludzi w Hartlepool za pewnik. Słyszałam to wiele razy (prowadząc kampanię), że ludzie mają już dość, a teraz, poprzez ten wynik, przemówili i jasno dali do zrozumienia, że czas na zmiany” – powiedziała nowo wybrana posłanka.

Przegrana laburzystów w Hartlepool, zwłaszcza jeśli będą jej towarzyszyć słabe wyniki w przeprowadzanych równocześnie wyborach lokalnych w Anglii, spowoduje, że stawiane będą pytania o przyszłość Starmera w roli lidera tego ugrupowania. Już w piątek rano członkowie lewego skrzydła partii, związani z Corbynem, zaczęli publicznie kwestionować, czy Starmer prowadzi ją w dobrym kierunku.

Objął on funkcję lidera w kwietniu 2020 r., po katastrofie wyborczej, którą dla Partii Pracy okazały się ostatnie wybory do Izby Gmin. Początkowo pod jego wodzą notowania laburzystów bardzo się poprawiły, ale teraz znów przegrywają w ogólnokrajowych sondażach z konserwatystami.

PAP

drukuj