fot. PAP/Piotr Nowak

P. Czarnek: Mała nowelizacja Konstytucji dla Nauki – na jesieni; większa – wiosną przyszłego roku

Mała nowelizacja Konstytucji dla Nauki, czyli ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, będzie miała miejsce na jesieni, większa, dotycząca m.in. wyższej transparentności awansu naukowego – jest planowana wiosną 2022 r. – zapowiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był przez dziennikarzy w czasie konferencji prasowej, w czasie której podsumowywał rok swojej działalności jako szef MEiN, również o plany na przyszłości.

„Nie mam wątpliwości, że priorytetem jest większa zmiana Konstytucji dla Nauki (ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwana też Ustawą 2.0). Już objawiły się te mankamenty, które w Konstytucji dla Nauki są” – powiedział minister.

Szef MEiN wskazał, że założenia zmian zostały wypracowane m.in. przez zespół prof. Waldemara Parucha, który powstał w listopadzie ub. r.

„Mała nowelizacja będzie miała miejsce na jesieni. Większa nowelizacja – w tym również większa transparentność awansu naukowego – to wiosna przyszłego roku. To są te priorytety, które są przed nami” – oświadczył.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisy ją wprowadzające weszła w życie 1 października 2018 r. To całościowa reforma szkolnictwa wyższego zakładająca duże zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, karierze akademickiej. Była przygotowywana pod kierunkiem byłego wicepremiera i szefa resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

W styczniu szef MEiN Przemysław Czarnek mówił, że reforma Jarosława Gowina była potrzebna.

„Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości” – zaznaczył minister.

W jego ocenie „ruszyła skostniały świat szkolnictwa wyższego i nauki”. Dodał, że na etapie wdrażania Konstytucja dla Nauki „wykazuje pewne mankamenty, luki i nieścisłości”, które mają zostać usunięte.

 

PAP

drukuj