fot. PAP/Radek Pietruszka

Zaprzysiężenie nowego rządu we wtorek o godz. 14.00

W poniedziałek nie doszło do zapowiedzianego zaprzysiężenia nowego rządu w Pałacu Prezydenckim. Uroczystość przeniesiono ze względu na pozytywny wynik na koronawirusa nominowanego ministra edukacji Przemysława Czarnka. Zmian w składzie rządu prezydent ma dokonać we wtorek o godzinie 14.00.

Zwieńczeniem kilkutygodniowych negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy miało być poniedziałkowe zaprzysiężenie nowego rządu. Rano jednak nowy minister edukacji i szkolnictwa wyższego Przemysław Czarnek poinformował o swoim stanie zdrowia.

„Chciałbym Państwa poinformować, że przed chwilą potwierdzono u mnie koronawirusa. Udałem się rano na badania w związku z bólem głowy nie chcąc narażać prezydenta, Radę Ministrów i innych uczestników dzisiejszych wydarzeń. Czuję się dobrze. Nie lekceważcie objawów” – napisał na Twitterze prof. Przemysław Czarnek.

Nowy minister edukacji to jedna z 2006 nowych osób zakażonych koronawirusem ostatniej doby. Pozytywny wynik ma też wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski. Samoizolacji poddał się marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który uczestniczył w spotkaniu z Piotrem Zgorzelskim.

Główny Inspektorat Sanitarny zadecydował, że osoby, które od piątku spotkały się z Przemysławem Czarnkiem, poddane zostaną kwarantannie. To m.in. wicepremier Jacek Sasin.

– Jest ze mną również pan prof. Przemysław Czarnek – mówił podczas spotkania w Lublinie wicepremier Jacek Sasin.

Na kwarantannę trafił także obecny minister edukacji Dariusz Piontkowski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Premier Mateusz Morawiecki uznał, że termin zaprzysiężenia rządu trzeba przesunąć – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

„W związku z chorobą Przemysława Czarnka prowadzone jest postępowanie epidemiologiczne. Osoby, które miały bliski kontakt z zarażonym, będą realizowały obowiązki wynikające z przepisów. Z tego powodu premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę terminu zaprzysiężenia” – napisał na Twitterze Piotr Müller, rzecznik rządu.

Nominacja Przemysława Czarnka nie podoba się środowiskom lewicowym. W niedzielę politycy Lewicy oraz środowiska LGBT protestowały przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W poniedziałek przedstawiciele Nowoczesnej ogłosili akcję protestacyjną przeciw nowemu ministrowi. Przemysław Czarnek zabiera się za pełną ideologizację oświaty – przekonywał szef Nowoczesnej Adam Szłapka.

– Pan Przemysław Czarnek ma być odpowiedzialny za to, żeby uczeń wychodzący ze szkoły był sformatowany, żeby był bezkrytyczny wobec władzy, nietolerancyjny. Żeby był osobą, która nie zadaje pytań, jest zamknięta na świat – powiedział poseł Adam Szłapka.

Według politologa Bartosza Brzyskiego, walka z ideologią w szkołach w dużej mierze zależy od postawy nauczycieli. Przemysław Czarnek będzie mógł nieformalnie wpływać na decyzje władz szkolnych, obawiających się konsekwencji.

– Fakt, że nowy minister tak klarownie wypowiada się w sprawach chociażby obyczajowych, sprawia, że dyrektorzy będą się dwa razy zastanawiać zanim zgodzą się na takie zajęcia – zauważył Bartosz Brzyski.

Zarzutów opozycji do nowego rządu jest więcej. W poniedziałek zaprzysiężony miał zostać nowy minister rolnictwa i leśnictwa Grzegorz Puda.

– To jest policzek wymierzony polskiemu rolnikowi, polskiej wsi. To jest osoba, która firmowała swoim nazwiskiem antyrolniczą, antypolską, antyprzedsiębiorczą ustawę i w nagrodę jeszcze zostaje ministrem rolnictwa. To jest kompletne pomieszanie pojęć – podkreślił Miłosz Motyka z PSL-u.

Przeciwko tej zmianie protestują rolnicy z całej Polski. Zastrzeżenia „Solidarności” dotyczą nominacji lidera Porozumienia Jarosława Gowina, znanego z liberalnych poglądów na gospodarkę, na ministra rozwoju, pracy i technologii. Rząd to nie miejsce na własne poglądy – zaznaczył szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski.

– To, że ktoś w rządzie jest odpowiedzialny za dany dział rządowy, to nie oznacza, że realizuje własną politykę. To jest polityka Zjednoczonej Prawicy – wskazał Krzysztof Sobolewski.

Nad kierunkiem prac rządu czuwać będzie nowy wicepremier Jarosław Kaczyński – podkreślił socjolog Mateusz Schmidt.

– Jarosław Kaczyński jest tak naprawdę osobą decydująca o kształcie, jaki będzie przybierać polska polityka w najbliższych latach, a także o wskazanie miejsca w szeregu dla partii koalicyjnych – powiedział Mateusz Schmidt.

Według rzecznika rządu, decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu, który od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji oraz przyjmuje dokumenty w formie obiegowej.

TV Trwam News

drukuj