PAP/Mateusz Marek

W najbliższych dniach rząd przedstawi nowe pomysły na walkę z inflacją

We wtorek rząd przedstawi nowe pomysły na walkę z inflacją. Od przyszłego tygodnia ruszy także korekta płac. Wszystkie nieprawidłowo zaniżone pensje mają zostać wyrównane.

Walka z inflacją to dziś kluczowe wyzwanie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, rząd jest gotowy, aby przedłużyć pakiety antyinflacyjne – zapowiedział rzecznik rządu, Piotr Müller. [czytaj więcej] W najbliższy wtorek rząd zajmie się tarczą 2.0. W nowej tarczy ma się znaleźć obniżka stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 procent.

– To znaczy, że od pierwszego lutego będziemy mogli spodziewać się obniżki benzyny o około 70 groszy, a jeżeli chodzi o gaz o około 40 groszy. (…) We wtorek premier Mateusz Morawiecki wskaże też inne działanie, jakie planujemy, aby ograniczyć skutki inflacji – zaznaczył Piotr Müller.

To ważne działanie. Wzrost cen paliw to jeden z czynników, który generuje inflację.

– Dopóki nie uda się ograniczyć źródeł inflacji, czyli wzrost cen surowców, to tak długo może wystąpić sytuacja, że inflacja może rosnąć – wskazał dr Krystian Mieszkała, ekonomista.

Dlatego rząd zamierza podjąć także walkę z pozostałymi czynnikami, które odpowiadają za wzrost cen. To m.in. unijna polityka klimatyczna czy szantaż gazowy ze strony Rosji.

– Polska (polski rząd) będzie podejmowała działania, aby doszło do reformy handlu emisjami CO2, ale także, by podejmować solidarne działania w ramach Unii Europejskiej wobec Rosji, jeżeli chodzi o szantaż gazowy i manipuluje cenami w całej Europie – zaznaczył rzecznik rządu.

Obecnie inflacja wynosi 8,6 procent. Ekonomiści biją na alarm, że jeszcze w tym roku możemy spodziewać się dwucyfrowego wyniku.

– Szacowałbym osobiście na 11, 12 procent. Do takiego poziomu w najbliższych miesiącach możemy dojść – podkreślił prof. Wojciech Piontek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Na wyższe ceny towarów i usług mogą także wpłynąć rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie. Zyskać mają przede wszystkim ci, którzy zarabiają najmniej. Polski Ład pozytywnie wpłynie na świadczenia wielu emerytów i rencistów. Krytycznie patrzą na niego przede wszystkim przedsiębiorcy.

– W przypadku podatku liniowego będą płacili 4,9 proc. od swojego dochodu miesięcznego składki zdrowotnej, później będą rozliczani na koniec roku i nie będą mogli tego odliczyć od podatku, tak jak dotychczas to było możliwe [więcej] – wskazał Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Inny problem to wynagrodzenia. Od soboty obowiązuje rozporządzenie ministra finansów, które zmienia zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy.

– Wynagrodzenia wypłacane pracownikom na rękę netto nie będą niższe niż w ubiegłym roku tak długo, jak te osoby zarabiają do 12 800 zł brutto – zapewniał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Rząd zapewnia, że jeżeli pracownik otrzyma w styczniu niższą pensję niż miesiąc wcześniej, to wtedy niezwłocznie taka osoba dostanie wyrównanie kolejnym przelewem.

– Od przyszłego tygodnia te osoby, które miały w sposób nieprawidłowy naliczone wynagrodzenia zaczną otrzymywać wyrównania – wskazał Piotr Müller.

Komunikaty do 30 tysięcy podmiotów medycznych w związku z rozporządzeniem ministra finansów wysłał też Narodowy Fundusz Zdrowia.

Chodzi o to, aby w poniedziałek naliczając wynagrodzenie, naliczać je w sposób prawidłowy, a także, by poinformować pracowników, jak będzie wyglądała sytuacja związana z wysokością wynagrodzeń – poinformował Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wszyscy pracodawcy są zobowiązani do tego, aby ich działy księgowości dokonały korekty w trybie pilnym.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl