fot. nbp.pl

Rezygnacja z zerowej stawki VAT na żywność i planowane odmrożenie cen energii doprowadzi do ponownego wzrostu inflacji

To nie koniec walki z inflacją. Powrót pięcioprocentowej stawki VAT na żywność i planowane odmrożenie cen energii doprowadzi do wzrostu cen. Narodowy Bank Polski prognozuje, że sytuacja ustabilizuje się dopiero za dwa lata.

Inflacja w tej chwili w Polsce wynosi 1,9 procent – to najniższa wartość od 2019 roku.

– Patrząc na duży spadek inflacji, można stwierdzić, że sprawdziła się antyinflacyjna polityka NBP, ale należy pamiętać, iż inne banki centralne też taką politykę w tym samym czasie prowadziły. Polska gospodarka jest gospodarką otwartą, więc pewne relacje i powiązania cenowe mają tutaj oddziaływanie – mówił dr Jarosław Czaja, ekonomista.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, przekonywał, że polityka banku centralnego ostatnich lat była wzorcowa.

– Jako jedni z pierwszych przystąpiliśmy do walki z inflacją, niezwykle intensywnie, i jako jedni z pierwszych osiągnęliśmy sukces w tej walce – zaznaczył prof. Adam Glapiński.

Narodowy Bank Polski prowadził bardzo restrykcyjną politykę monetarną. Dzięki temu udało się opanować wzrost cen, który w lutym 2023 przekraczał 18,4 procent.

– Proces  szybkiej dezinflacji z 18,4 proc. do 1,9 proc. to jest bezprecedensowe tempo w historii – on nie wywołał istotnych kosztów dla Polaków – były tylko dwa miesiące, kiedy płace malały – wskazał prezes NBP.

Warto zwrócić uwagę na to, jak kształtuje się inflacja w innych krajach, szczególnie strefy euro.

Proszę zwrócić uwagę kto ma wyższą inflację – kraje strefy euro – powiedział prof. Adam Glapiński.

Wzrost cen w 20 krajach strefy euro zwolnił w marcu do 2,4 proc. z 2,6 proc. w lutym. W Polsce ten trend spadkowy może się jednak odwrócić.

Sytuacja z inflacją nadal się nie stabilizuje. Podwyżki podatku VAT na żywotność i podwyżki cen energii nie będą sprzyjały temu, żebyśmy mogli uznać, że walka z inflacją jest już zakończona, dlatego stopy procentowe przez najbliższe miesiące nie będą się zmniejszać – wyjaśnił prof. Mariusz Andrzejewski, ekonomista.

Taki scenariusz potwierdził też prezes Narodowego Banku Polskiego.

Nie wiemy, jak się ukształtuje cena żywności po podwyższonym podatku VAT. Nie wiemy, jakie będą podwyżki cen energii i innych elementów regulowanych, dlatego też nie ma mowy o obniżce, o podwyżce też nie ma co dyskutować. Inflacja jest w tej chwili kontrolowana – poinformował prof. Adam Glapiński.

Skala wzrostu inflacji spowodowana przez wspomniane czynniki już taka nie jest. Jest ona obarczona ogromną niepewnością.

– Wydaje się, że okienkiem możliwości będzie jesień tego roku, natomiast większość ekonomistów optuje za tym, że stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca tego roku i na obniżki można liczyć w 2025 roku, tyle że prognozy ciągle się zmieniają – akcentował Krzysztof Kolany, analityk rynków finansowych i gospodarki.

Wiele zależy od poziomu inflacji. W przypadku pełnego zniesienia tarcz inflacja może osiągnąć poziom nawet 7,5 procent. Bank centralny przewiduje, że cel inflacyjny, czyli 2,5 proc., osiągniemy w 2026 roku. Nie bez znaczenia pozostaje także wysokość stóp procentowych w USA.

– Zakładam, że po 1 lipca będą one obniżane. Jeżeli Polska ma 5,75, to dzisiaj trudno jest Radzie Polityki Pieniężnej obniżać stopy procentowej poniżej poziomu w USA, bo wtedy doprowadziłoby to do osłabienia złotego, a Rada Polityki Pieniężnej jest odpowiedzialna za siłę złotego – mówił Mariusz Andrzejewski.

Polska waluta jest obecnie w bardzo dobrej kondycji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl