Przewodnictwo Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

W najbliższy czwartek w Wiedniu Polska oficjalnie zainauguruje przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Nasz kraj obejmuje przewodnictwo w OBWE w wyjątkowo trudnym czasie z perspektywy bezpieczeństwa.

Do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie  należy 57 państw. Oprócz europejskich krajów do OBWE należą także USA, Kanada, Mongolia, Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i Turkmenistan.

– Oczywiście OBWE nie jest ciałem, które ustala coś prawnie wiążącego.  Jest to organizacja, która ma wpływ polityczny. Jednak Polska, będąc gospodarzem, na pewno będzie miała wpływ na to, jak i o czym będzie się dyskutować w ramach tego ciała przez najbliższy rok – zauważa politolog Bartosz Brzyski.

Prace OBWE skupiają się na wymiarze polityczno-wojskowym, ekonomiczno-środowiskowym oraz ludzkim – mówi dr Marceli Burdelski.

– Polska chce akcentować znaczenie prawa międzynarodowego w rozwijaniu konfliktów, także suwerenności poszczególnych państw. Będziemy dążyli do zmniejszenia napięcia konfliktów. Polska zabierze też glos w sprawach zamrożonych konfliktów – wyjaśnia dr Marceli Burdelski.

Za taki uznawany jest ten na Białorusi.

– Tematyka bezpieczeństwa, zwłaszcza na wschód od naszych granic, będzie bardzo wysoko w naszej agendzie spraw. Mówimy głównie o konfliktach, które na tzw. obszarze postsowieckim są realizowane przy granicach rosyjskich. Mowa tutaj o konflikcie w Donbasie, o Krymie i o sytuacji w Gruzji na pograniczu armeńsko-azerskim w tzw. Górskim Karabachu. Te konflikty będą tematem zainteresowania prac organizacji, której przewodzimy – zaznacza Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Polityk  dodaje, że Polska objęła przewodnictwo w OBWE w bardzo trudnym czasie. Dlatego nasz kraj będzie miał do odegrania dużą rolę.

– Będziemy starali się stworzyć platformę do dialogu, nie zapominając o naszych priorytetach w ramach polityki bezpieczeństwa i polityki wschodniej. Tutaj jako państwo NATO-wskie mamy zobowiązania dotyczące formuły odstraszania potencjalnych agresorów w tej części Europy – ocenia Marcin Przydacz.

Prof. Mieczysław Ryba przypomina, że państwa, które przynależą do OBWE, zobowiązały się także do przestrzegania politycznie wiążących decyzji, które są  związane z wymiarem ludzkim.

– Istnieje kwestia używania imigrantów jako tarczy na wschodniej granicy, chociażby przez Białoruś i Rosję. To kwestia poszanowania praw człowieka, jak chociażby sprawa likwidacji „Memoriału” w Rosji, czyli stowarzyszenia, które zajmowało się upamiętnianiem zbrodni komunistycznych.  Jest wiele tematów  wyciszanych w Europie ze względów geopolitycznych, ale mogą one być podnoszone przez Polskę – mówi  prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog, wykładowca akademicki.

Nasz kraj chce pomóc ludziom, którzy cierpią wskutek konfliktów – zapewnia Marcin Przydacz.

– Pamiętajmy, że wielu ludzi cierpi biedę i cierpi w związku z niestabilnością. OBWE tutaj także ma swoje zadania do wykonania. To są często bardzo przyziemne zadania, jak dostarczenie pomocy medycznej i pomocy lekarskiej – wskazuje wiceminister spraw zagranicznych.

Polska nakreśli priorytety i oficjalnie zainauguruje przewodnictwo w OBWE na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu 13 stycznia 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl