fot. pixabay.com

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad powszechnym systemem ubezpieczeń dla rolników

Resort rolnictwa pracuje nad powszechnym systemem ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. Chce oprzeć program o Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Oferta ma być znana w najbliższych tygodniach. Większą część składki na ubezpieczenie weźmie na siebie państwo.

W trosce o swoje uprawy rolnicy nie mogą spać spokojnie.

– Rolnik to zawód podwyższonego ryzyka. Obowiązkiem rządu jest to ryzyko minimalizować – mówił premier Mateusz Morawiecki w swoim cotygodniowym podcaście.

Susza, wichury czy grad nie raz sprawiały, że część ogromnej pracy, jaką wykonał rolnik, szła na marne. Wielu gospodarzy w Polsce nie korzysta z ubezpieczenia. Według szacunków resortu rolnictwa takim ubezpieczeniem objętych jest ok. 20 procent gruntów pod zasiewami.

– W tej chwili rolnicy ubezpieczają swoje uprawy w firmach komercyjnych. Po pierwsze, ubezpieczają nie wszystkie ryzyka. Po drugie, nie ubezpieczają powszechnie całego terytorium Polski – wyjaśnił Adam Bojarski z Lubelskiej Izby Rolniczej.

Problem z ubezpieczeniem mają ci rolnicy, którzy posiadają grunty w gminie Wilków w woj. lubelskim, gdzie często występują powodzie. Ubezpieczyciel nieprzychylnie patrzy też na pasy gradowe oraz niechętnie chce zabezpieczać rolników na wypadek suszy.

Często gospodarze mieli sporo powodów do niezadowolenia – podkreśliła ekspert ds. rolnictwa, Aldona Łoś.

– Były sytuacje, że jeśli odszkodowania ich nie zadowalały, oddawali sprawy do sądu – powiedziała Aldona Łoś.

By uniknąć takich sytuacji i objąć ubezpieczeniem jak najwięcej upraw, swój system ubezpieczeniowy buduje państwo.

– Fundusz Składkowy KRUS-u wykupił udział w Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych. Teraz jesteśmy 100 proc. udziałowcem. Wokół tego Towarzystwa chcemy budować system ubezpieczeń – wyjaśnił minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.

Oferta ubezpieczyciela ma być całościowa. Będzie uwzględniała np. suszę.

– Przychód, który w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych ma służyć przyszłym latom i rozwojowi rolnictwa, będzie ubezpieczał kolejne lata – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Niewykorzystane środki w jednym roku, gdy przejdą na kolejny, mogłyby służyć obniżeniu składki. Z rynku nie znikną też inni ubezpieczyciele, ale to Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych ma wyznaczać trendy. Państwo ma też wziąć na siebie większą część składki ubezpieczeniowej.

– Tutaj jest propozycja, aby 65 proc. składki pokrywał budżet państwa, a 35 proc. składki pokrywał rolnik – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

W budżecie na dopłaty przygotowano 1,5 mld zł. Kolejne 3 miliardy są w rezerwie.

– Nie ma innego wyjścia. Trzeba się po prostu ubezpieczyć – wskazał Janusz Gargała z rolniczej „Solidarności”.

Zaznaczył, że rolnicy, by wejść w nowy system, potrzebują pełnej informacji na jego temat.

– Będziemy czekać. Będziemy rozmawiać z decydentami – zapewnił Janusz Gargała.

Nowa oferta ubezpieczenia dla rolników może pojawić się jeszcze w lutym 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl