fot. PAP/Piotr Wittman

W Kwaterze Pamięci cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu pochowano 3 ofiary terroru komunistycznego

W Kwaterze Pamięci cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu zostały pochowane 3 ofiary terroru komunistycznego: kmdr Adam Rychel, mat Karol Martyński oraz st. marynarz Henryk Zając. Centralnym punktem uroczystości pogrzebowych była Eucharystia sprawowana w kościele Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Mszy świętej przewodniczył ks. bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Po Mszy świętej głos zabrał prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Identyfikacji i Poszukiwań IPN. Wiceprezes Instytutu zwrócił uwagę, że marynarzy spotkały cierpienia i śmierć zamiast zaszczytów i chwały.

– To właśnie cierpienie i śmierć stały się ich udziałem. Zadane męczarnie w kazamatach Informacji Wojskowej, więzieniach komunistycznych stały się udziałem każdego z nich. Cierpieli tak samo, umierali różnie. Starszy marynarz Henryk Zając zmarł 6 lipca 1952 roku. 6 dni później strzałem w potylicę pozbawiono życia mata Karola Martyńskiego. W 1958 roku umarł kmdr Adam Rychel w wyniku doznanych krzywd, cierpień, utraty zdrowia w więzieniu komunistycznym – podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Z kolei na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent zapewnił w nim, że Polska będzie pamiętała o bohaterach, którzy byli torturowani przez reżim komunistyczny.

https://twitter.com/IPNGdansk/status/1463506719951237124

Zaznaczył też, że dzisiejszy pogrzeb jest zwycięstwem patriotów nad ich katami, którzy usiłowali zetrzeć pamięć o nich.

 

RIRM

drukuj