W Krakowie ogłoszono zwycięzców 71. konkursu szopek

Wysoka na ponad dwa metry szopka Leszka Zarzyckiego została uznana za najładniejszą szopkę dużą w 71. Konkursie Szopek Krakowskich. Wyniki konkursu, do którego zgłoszono 174 szopki, ogłoszono w niedzielę w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. 

W kategorii szopek średnich jury pierwszą nagrodą uhonorowało dwie szopki wykonane przez Dariusza Czyża i Zbigniewa Gillerta; w kategorii szopek małych nagrodzono szopkę Mariana Dłużniewskiego i Marzeny Krawczyk, a w kategorii szopek miniaturowych – szopki Wiesława Barczewskiego i Jana Kirsza. Wobec wysokiego poziomu zgłoszonych prac jury przyznało kilkanaście nagród równorzędnych.

Laureat pierwszej nagrody za szopkę dużą, oprócz dyplomu, otrzymał 12 tys. zł. W kategorii szopek średnich pierwsza nagroda wynosiła 8 tys. zł; za szopki małe 5 tys. zł, a za szopki miniaturowe – 2,5 tys. zł. Niektóre szopki kupi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, inne zdobią urzędy państwowe, jak np. Pałac Prezydencki, kolejne zyskają innych nabywców.

Jak poinformował dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski, w urzędach procedowany jest właśnie wniosek o uznanie szopki krakowskiej za część światowego niematerialnego dziedzictwa Krakowa.

Po ogłoszeniu wyników twórcy i widzowie przeszli do Pałacu Krzysztofory, gdzie prezentowane są wszystkie szopki. Dodatkowo zaaranżowano tam warsztaty szopkarza i twórcy bombek, na których można podziwiać projekty, rysunki i wzory dawnych bombek.

Zwycięska szopka Leszka Zarzyckiego przedstawia Wzgórze Wawelskie ze wszystkimi jego elementami: na dole Kurza Stopka, powyżej krużganki, Kaplica Zygmuntowska i wieże wawelskie.

W tym roku skupiłem się tylko na Wzgórzu Wawelskim i nie wykorzystywałem żadnych motywów krakowskich, które stosowałem w poprzednich szopkach, jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Brama Floriańska czy Barbakan – powiedział Leszek Zarzycki, wieloletni uczestnik konkursu i wielokrotny jego laureat.

Jak przyznał, jest to jego trzynasta pierwsza nagroda w konkursie.

Tradycja szopki krakowskiej wywodzi się z jasełek, które organizowano w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść. W czasie świąt chodzili z szopkami po domach.

Krakowska szopka znacznie różni się od betlejemskich stajenek. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale.

Konkurs Najpiękniejszych Szopek organizowany jest od 1937 roku. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 roku, kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia. Organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W jego zbiorach najstarsza jest szopka Michała Ezenekiera z ok. 1900 r.

Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich czynna będzie od 9 grudnia 2013 do 23 lutego 2014 w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl