fot. TT MSWiA

W Koszalinie powstanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej

Rozpoczynamy szybką drogę do powołania Wyższej Szkoły Straży Granicznej – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński, który podpisał dziś z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem list intencyjny ws. utworzenia WSSG.

„Rozpoczynamy bardzo szybką drogę do powołania wyższej uczelni dedykowanej Straży Granicznej. Podpisujemy list intencyjny z ministrem edukacji i nauki. Mamy przygotowany projekt ustawy, mamy przygotowaną koncepcję wyższej szkoły. (…) Chcemy, żeby projekt ustawy trafił jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi do Sejmu, żeby szybko został przyjęty przez parlament” – wyjaśnił minister Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA zapowiedział, że intencją obu resortów jest, żeby 1 października tego roku uczelnia rozpoczęła już nabór, a pierwszy semestr żeby rozpocząć w lutym 2024 roku.

Będzie to trzecia szkoła podległa MSWiA, obok Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Straż Graniczna wykonuje niezwykle skomplikowaną służbę wymagająca specjalistycznych kompetencji, innych niż kompetencje policji, straży pożarnej, czy innych służb. Mam świadomość tego, dlatego, że przez cztery lata, jako wojewoda lubelski bardzo blisko współpracowałem z Nadbużańskim Oddziałem straży Granicznej, który pracuje na bardzo trudnym odcinku. Wówczas już na bardzo trudnym odcinku, a dzisiaj, jak wszyscy wiemy, te zadania Straży Granicznej skomplikowały się jeszcze bardziej i trzeba mieć świadomość tego, że najbliższa przyszłość to rzeczywistość, która będzie wymagała od funkcjonariuszy Straży Granicznej wyjątkowych umiejętności i kompetencji” – zaznaczył minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl