fot. PAP/Tomasz Gzell

Prof. P. Czarnek do laureatów olimpiad międzynarodowych: Jesteście ambasadorami polskiej nauki

Jesteście Państwo ambasadorami polskiej edukacji i nauki. Przyszłość tego państwa należy do was – powiedział prof. Przemysław Czarnek, szef MEiN, zwracając się do laureatów olimpiad międzynarodowych, podczas gali zorganizowanej dla uczczenia ich.

Gala medalistów olimpiad międzynarodowych przeprowadzanych z przedmiotów ścisłych za rok szkolny 2019/2020 odbyła się w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak zaznaczył prof. Przemysław Czarnek, okazją do spotkania jest 21 medali olimpiad międzynarodowych, w tym 2 złote, 11 srebrnych i 8 brązowych.

„To jest niezwykłe osiągnięcie naszych młodych ludzi, naszych wybitnych talentów, wspaniale oszlifowanych przez ich rodziców i nauczycieli. Nie wystarczy mieć talent. Trzeba mieć jeszcze tego szlifierza, który ten talent oszlifuje” – podkreślił.

Zdaniem ministra edukacji i nauki, nauczyciele przygotowujący młodzież do udziału w olimpiadach zasługują na takie same podziękowania i gratulacje.

„Zasługują również rodzice tych wspaniałych talentów, bo bez ich motywacji i odpowiedniego wychowania w domu te talenty nie chciałyby być szlifowane” – zastrzegł.

Jak podkreślił prof. Przemysław Czarnek, te medale to powód do dumy.

„Jesteście Państwo ambasadorami polskiej edukacji i nauki. Jesteście Państwo ambasadorami RP właśnie w tych dziedzinach. Jednak to jest też powód do podziękowania, bo talent talentem, szlifierz szlifierzem, rodzic rodzicem – ale pracę, jaką wykonujecie na co dzień, żeby przygotować się do tych arcytrudnych olimpiad po to, żeby odnosić tak wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej – tej pracy nie da się przecenić” – stwierdził minister.

Prof. Przemysław Czarnek prosił olimpijczyków, by „nie ustawali na drodze, na którą weszli i nadal szlifowali swoje talenty”.

„Przyszłość tego państwa należy do was. Twórzcie tę przyszłość i będziecie nią zarządzać” – powiedział.

Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w MEiN, zaznaczył, że laureaci olimpiad międzynarodowych pokazali, że w konkurencji ze swoimi rówieśnikami potrafią osiągać doskonałe wyniki.

„To nie pierwszy rok, kiedy przynosicie chlubę naszemu państwu. To kolejna sytuacja, w której możemy powiedzieć, że mamy bardzo zdolnych młodych ludzi, którzy już dużo potrafią” – zastrzegł.

Wicemin. Dariusz Piontkowski przypomniał, że na olimpiady MEiN przeznacza co roku kilka mln zł.

„Chociaż budżet państwa to wiele miliardów złotych, to te kilka milionów uważam, że są jednymi z najlepiej wydanych pieniędzy publicznych w Polsce. To dzięki nim pomagamy wyławiać talenty” – podkreślił wiceminister.

Dariusz Piontkowski podziękował również nauczycielom za szlifowanie talentów.

„Sam przez ponad 20 lat byłem nauczycielem i wiem, że tych talentów troszkę jest, ale one także wymagają pomocy” – mówił.

Justyna Orłowska, pełnomocniczka premiera ds. GovTech, podziękowała laureatom za to, że „wpisują się w najlepsze tradycje polskiej nauki”.

„Czy to lampa naftowa, hologramy, czy złamanie Enigmy – to są ogromne osiągnięcia. Jednak myślę, że co najmniej takie osiągniecie, o ile nie pójdziecie jeszcze dalej i będziecie dalej rozsławiać nasz kraj tą nowoczesną myślą i technologią” – zaznaczyła.

Zdaniem Justyny Orłowskiej, rolą państwa jest wspierać młode talenty w tym, by mogli spokojnie budować polską markę.

„Doskonale wiecie, że każda zainwestowana złotówka w badania i rozwój zwraca się wielokrotnie. I właśnie tutaj liczymy na to, że te instrumenty wsparcia, które ogłaszamy w ramach +Polskiego Ładu+ także przyczynią się do tego, że będą wspierać tę naszą polską myśl technologiczną” – zastrzegła.

Na zakończenie laureaci olimpiad międzynarodowych odebrali z rąk ministra edukacji i nauki pamiątkowe dyplomy i upominki.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl