Ekonomiści: siła nabywcza portfela Polaków spadła już o ponad 30 procent

Część ekonomistów wskazała, że inflacja skumulowana spowodowała, że siła nabywcza naszego portfela spadła już o ponad 30 procent. Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nie wyklucza, że pod koniec tego roku wskaźnik osiągnie poziom 40 procent.

Ekspert zwraca uwagę, że optymalny poziom inflacji – według Narodowego Banku Polskiego – został wyznaczony na poziomie 2,5 procent. Wskaźnik ten jest przekroczony już dwudziesty trzeci miesiąc.

W lutym tego roku inflacja wyniosła 18,4 procent licząc rok do roku. Ekonomista zwrócił uwagę, że dla nas i dla naszego portfela dużo istotniejszą miarą jest inflacja skumulowana, a nie liczona miesiąc do miesiąca.

– Siła nabywcza naszego portfela nie spadła tylko o 18 procent, ale spadła znacząco więcej. Kłopot polega również na tym, że ścieżka dochodzenia do celu inflacyjnego wyznaczonego przez Narodowy Bank Polski – dzisiaj to jest co najmniej dwa lata. Przez ostatnie dwa lata straciliśmy jedną trzecią portfela. Zanim dojdziemy do stanu, który jest pożądany, to kolejne części portfela wyparują. Może się skończyć tym, że na koniec tego roku realnie z portfela wyparuje ponad 40 procent tego, co do tej pory mogliśmy kupić za te pieniądze, a okaże się, że właśnie straciliśmy – podkreślił dr Bartłomiej Gabryś.

Narodowy Bank Polski spodziewa się w najbliższych miesiącach spadku inflacji. Na koniec roku ma osiągnąć jednocyfrowy poziom.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl