fot. Monika Bilska

W komisji PE odbędzie się dziś głosowanie nad raportem o praworządności w Polsce

W Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się dziś głosowanie nad raportem o stanie praworządności w Polsce.

W dokumencie przygotowanym przez przedstawiciela frakcji Socjalistów i Demokratów oceniono, że stan demokracji w naszym kraju stale się pogarsza.

Raport skupia się m.in. na funkcjonowaniu systemu legislacyjnego, niezależności sądownictwa oraz ochronie praw podstawowych. Eurodeputowani przyjęli też m.in. poprawki Europejskiej Partii Ludowej, krytycznie odnoszące się do sytuacji w Sądzie Najwyższym.

Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska oceniła, że wizja Polski przedstawiona w treści raportu jest oderwana od rzeczywistości.

– Polska pomawiana jest o łamanie rządów prawa. Tymczasem zachowanie praworządności jest właśnie priorytetem polskiego rządu. Chcę podkreślić bardzo wyraźnie, że rolą Unii Europejskiej nie powinno być wydawanie osądów w kwestiach jej nieprzynależnych. Niestety, na podstawie fałszywych informacji odnośnie różnych dziedzin – od ustroju sądownictwa przez prawo wyborcze, kwestie aborcji do praw mniejszości seksualnych – formułuje się w raporcie nieuprawnione zarzuty – oznajmiła Jadwiga Wiśniewska.

Raport zawiera też m.in. wezwanie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej do pełnego wykorzystania procedur przewidzianych w artykule 7. Wyniki głosowania nad dokumentem poznamy najprawdopodobniej dziś po południu.

RIRM

drukuj