By Andreiscurei - Own work, CC BY-SA 3.0 ro, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16320539

W Bukareszcie odbędą się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe

W Bukareszcie odbędą się dzisiaj polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów obu krajów. Obrady rozpoczną się od spotkania w „cztery oczy” szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego z premier Rumunii Vioricą Dancilą.

Następnie odbędzie się sesja plenarna z udziałem przedstawicieli poszczególnych resortów w tym między innymi szefa MON Mariusza Błaszczaka. Polski premier spotka się także z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że obrady będą okazją do omówienia między innymi bieżących spraw z agendy europejskiej.

– W tym kwestii związanej z brexitem, wieloletnimi ramami finansowymi, czyli wspólnymi zabiegami o korzystny dla Europy Środkowo-Wschodniej podział budżetu UE, ale również kwestie związane z polityką energetyczną i klimatyczną. W Rumunii, która ma podobną historię, jeśli chodzi o lata historii w bloku wschodnim, upatrujemy partnera, który wykazuje zrozumienie co do kwestii ustalenia sposobu transformacji energetycznej i naszego sojusznika w tym obszarze. W kwestii obronności – zarówno Polska, jak i Rumunia są członkami NATO, w związku z tym tez obszar bezpieczeństwa, również w kontekście rosyjskim, jest dla nas bardzo ważny, więc to też będzie tematem rozmów – podkreślił Piotr Müller.

Rzecznik rządu wskazał, że konsultacje będą stanowiły także symboliczne podkreślenie wagi 10-lecia partnerstwa strategicznego między Polską a Rumunią.

Ostatnie polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe odbyły się na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał wtedy, że Polska i Rumunia mają spójne poglądy między innymi w sprawie unijnej polityki spójności czy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

RIRM

drukuj