fot. PAP/Paweł Supernak

Podsumowano dotychczasową działalność Porozumienia Rolniczego

10 zespołów tematycznych poświęconych rolnictwu, które wypracowały ponad 180 konkretnych propozycji – w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsumowano dotychczasową działalność Porozumienia Rolniczego.

Porozumienie Rolnicze zostało zainaugurowane w lutym tego roku na wniosek organizacji rolniczych zrzeszonych w Copa Cogeca. Jego celem jest prowadzenie dialogu społecznego na temat wsi, rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego w Polsce: od producenta do konsumenta. Akces do Porozumienia zgłosiło ponad 160 organizacji rolniczych.

W ramach porozumienia działa 10 zespołów tematycznych. Zostały one poświęcone między innymi stabilizacji i wsparciu rynków wieprzowiny, wołowiny, owoców i warzyw oraz tytoniu. „W ciągu pół roku zespoły obradowały niemal 40 razy” – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

– Jestem absolutnie przekonany – mówię to jako minister i rolnik – że najlepszym mechanizmem jest uzgadnianie kierunków bezpośrednio z samymi zainteresowanymi, czyli polskimi rolnikami. Ale w związku z tym, że my, rolnicy, służymy także społeczeństwu, ofiarując im naszą pracę i jej owoce, to te sposoby prowadzenia rolnictwa musimy mieć uzgodnione z konsumentami – podkreśla.

W ramach prac zespołów wypracowano ponad 180 wniosków, które przedłożono ministrowi rolnictwa. Większość to postulaty zmian w prawie – na przykład apel o doprecyzowanie zapisów związanych z umową sprzedaży owoców i warzyw.

Część wniosków jest już realizowana, a część zostanie rozpatrzona w nowej perspektywie finansowej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl