Podsumowano dotychczasową działalność Porozumienia Rolniczego
10 zespołów tematycznych poświęconych rolnictwu, które wypracowały ponad 180 konkretnych propozycji – w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsumowano dotychczasową działalność Porozumienia Rolniczego.
Porozumienie Rolnicze zostało zainaugurowane w lutym tego roku na wniosek organizacji rolniczych zrzeszonych w Copa Cogeca. Jego celem jest prowadzenie dialogu społecznego na temat wsi, rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego w Polsce: od producenta do konsumenta. Akces do Porozumienia zgłosiło ponad 160 organizacji rolniczych.
W ramach porozumienia działa 10 zespołów tematycznych. Zostały one poświęcone między innymi stabilizacji i wsparciu rynków wieprzowiny, wołowiny, owoców i warzyw oraz tytoniu. „W ciągu pół roku zespoły obradowały niemal 40 razy” – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
– Jestem absolutnie przekonany – mówię to jako minister i rolnik – że najlepszym mechanizmem jest uzgadnianie kierunków bezpośrednio z samymi zainteresowanymi, czyli polskimi rolnikami. Ale w związku z tym, że my, rolnicy, służymy także społeczeństwu, ofiarując im naszą pracę i jej owoce, to te sposoby prowadzenia rolnictwa musimy mieć uzgodnione z konsumentami – podkreśla.
W ramach prac zespołów wypracowano ponad 180 wniosków, które przedłożono ministrowi rolnictwa. Większość to postulaty zmian w prawie – na przykład apel o doprecyzowanie zapisów związanych z umową sprzedaży owoców i warzyw.
Część wniosków jest już realizowana, a część zostanie rozpatrzona w nowej perspektywie finansowej.
Zuzanna Dąbrowska/RIRM