fot. PAP/Tomasz Gzell

W. Buda: Między województwa podzielono już ponad 28 mld euro z funduszy unijnych

Przeszło 28 mld euro z funduszy Unii Europejskiej podzielono już w całości między województwa. Poinformował o tym wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Polityk wskazał, że samorządy województw będą zarządzać w sumie około 40 proc. funduszy z polityki spójności na lata 2021-2027.

Zapowiedział, że niebawem zobaczymy inwestycje, które dzięki tym środkom będą uruchamiane w samorządach.

Waldemar Buda podkreślił przy tym, że będą one odpowiadały potrzebom mieszkańców zarówno większych, jak i mniejszych miejscowości.

– Zdecydowaliśmy, że potrzeba dobrej infrastruktury, jak droga i chodnik. W małej miejscowości jest to tak samo ważne, jak chodnik i droga w dużym mieście. Dzisiaj zdecydowaliśmy, że rozwój kraju przy pomocy tych środków będzie równomierny w każdym miejscu, nawet w najbardziej odległym. Będziemy starali się dotrzeć z tymi środkami europejskimi i próbowali zadośćuczynić oczekiwaniom mieszkańców, bez względu na to, gdzie mieszkają: czy w dużym mieście, czy w małej miejscowości – powiedział Waldemar Buda.       

Z przeszło 28 mld euro środków unijnych najwięcej na programy regionalne otrzyma województwo śląskie – ok. 2 mld 800 mln euro.

Kolejne są województwa: małopolskie, łódzkie, lubelskie, które mogą liczyć na ok. 2 mld 300 mln euro oraz podkarpackie, gdzie ma trafić ok. 2 mld 200 mln euro.

RIRM

drukuj