[TYLKO U NAS] W. Buda: Do egzekucji komorniczej powinno dochodzić z poszanowaniem godności dłużnika

Musimy doprowadzić do sytuacji, w której będzie dochodziło do skutecznej egzekucji, ale jednocześnie z poszanowaniem honoru i godności dłużnika. Nie godzimy się na sytuację, w której człowiek tylko ze względu na to, że ma dług – traktowany jest niegodziwie – podkreślił poseł Waldemar Buda z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w rozmowie z red. TV Trwam News Piotrem Krupą.

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu posłowie będą kontynuowali prace nad projektami ustaw o komornikach sądowych oraz kosztach komorniczych. Waldemar Buda zaznaczył, że podstawowym celem prac nad projektami ustaw jest zapewnienie poszanowania honoru i godności człowieka.

– Musimy doprowadzić do sytuacji, w której będzie dochodziło do skutecznej egzekucji, ale jednocześnie z poszanowaniem honoru, godności dłużnika. Nie godzimy się na sytuację, w której człowiek tylko ze względu na to, że ma dług – traktowany jest niegodziwie. W tym kierunku prowadzą wszystkie zmiany. Po pierwsze, zwiększamy nadzór nad komornikami, żeby jak najmniej było pomyłek, błędów i nadużyć prawa. Z drugiej strony, chcemy zapewnić, żeby do tej egzekucji dochodziło skutecznie, np. były egzekwowane alimenty czy należności dla przedsiębiorcy, które nie zostały wypłacone – były wypłacone i skutecznie wyegzekwowane na podstawie wyroku sadowego – mówił poseł.

Wedle proponowanej nowelizacji, cała działalność komorników ma być rejestrowana w formie video.

– Prócz zachowania godności i poszanowania praw dłużnika, ma to na celu ochronę pozostałych stron procesu. Często jest tak, że z jednej czynności w terenie są dwie skargi wzajemnie się wykluczające: komornik zarzuca dłużnikowi, że zachował się w sposób niegodziwy albo naruszył jego nietykalność cielesną, i to samo mówi dłużnik. Wówczas rozstrzygnięcie takiej sprawy przez sąd jest bardzo trudne. Obowiązkowe nagrywanie będzie studziło emocje, a w przypadku, gdy się pojawią, będziemy znali przebieg czynności w całości – wyjaśnił parlamentarzysta.

Polityk odniósł się do zarzutu ze strony komorników, że w związku ze zmianami wysokości opłat mogą pojawić się problemy z utrzymaniem kancelarii pracowniczych.

– Naszym założeniem jest obniżka opłat. Zapowiadaliśmy to i nadal podtrzymujemy to stanowisko. Musimy natomiast uwzględnić fakt polegający na tym, że komornicy w czasie projektowania tych przepisów stali się płatnikami podatku VAT, w związku z tym od swojego wynagrodzenia muszą odliczyć 23 proc.  Szukamy „złotego środka”, aby nie zarabiać na dłużnikach ponad miarę, ale też dać szansę ekonomicznego utrzymania i prowadzenia kancelarii – wskazał Waldemar Buda.

Poseł poinformował, że rola ministra sprawiedliwości w kontroli działalności komorników będzie silna.

  Chcemy doprowadzić do tego, by minister miał pełne narzędzia, aby natychmiast reagować na nieprawidłowości, ale też, żeby jego szerokie uprawnienia wpływały w sposób prewencyjny – dodał gość TV Trwam News.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać najprawdopodobniej w połowie tego roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl