fot. flickr.com

Viernes de Dolores – Piątek Matki Bożej Bolesnej – rozpoczyna Wielki Tydzień w Hiszpanii

W Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej na ulice wychodzą dzisiaj pierwsze procesje pokutne. Viernes de Dolores, czyli ostatni piątek przed Wielkim Tygodniem poświęcony jest szczególnie boleści Maryi, która cierpi widząc mękę i śmierć Jezusa.

Viernes de Dolores otwiera Wielki Tydzień w Hiszpanii. Do reformy liturgicznej dzisiaj przypadało wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. „Dolor” w języku hiszpańskim oznacza ból, boleść i stąd bierze się nazwa dzisiejszego dnia: Piątek Matki Bożej Bolesnej, w skrócie Viernes de Dolores. Upamiętnia on szczególnie cierpienia Maryi, których doświadczy podczas Wielkiego Tygodnia. Na ulice wychodzą dzisiaj pierwsze procesje pokutne, niosąc figury Matki Bożej Samotnej, Płaczącej czy Bolesnej. Na pięknym obliczu Maryi widać łzy, w których odbija się blask tysięcy świec. Procesjom towarzyszy muzyka, która dzisiaj brzmi bardziej delikatnie, jakby starając się ukoić ból Maryi.

W Avili tysiące osób bierze udział w procesji Via Matris. Z kolei Cartagena koło Murcji czci dzisiaj swoją patronkę – Matkę Bożą Caridad. Procesja, która wychodzi o świcie, uważana jest za pierwszą procesję Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. Natomiast w Hellín koło Albacete o północy rozlega się ogłuszające

bicie w bębny, tzw. tamborrada, która zapowiada początek Wielkiego Tygodnia.

Maryjny charakter mają także dzisiejsze procesje w Ameryce Łacińskiej. Jedna z najstarszych ma miejsce w Panamie w miejscowości Natá de los Caballeros. Figura Matki Bożej Bolesnej pochodzi z XVI wieku.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl