fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Uwagi NSZZ „Solidarność” do Tarczy Antykryzysowej

„Solidarność” podtrzymuje swoje uwagi do Tarczy Antykryzysowej, jaką zaproponował rząd. Chodzi m.in. o możliwość zwalniania pracowników administracji rządowej  bez konsultacji ze związkowcami.

 

W obliczu epidemii NSZZ „Solidarność” stoi na straży dobra pracowników – podkreślił rzecznik Związku Marek Lewandowski.

– To czego pilnuje „Solidarność” to jest to, aby nie przerzucać kosztów kryzysu na pracowników – tak, jak to mieliśmy w latach 2008 – 2009, gdzie ówczesne działania rządu spowodowały, że tak naprawdę zwolnienie pracowników, elastyczność, umowy śmieciowe – to w taki sposób radzono sobie wtedy z kryzysem i za to zapłacili głównie pracownicy – powiedział rzecznik NSZZ „Solidarność”, Marek Lewandowski.

 

W odpowiedzi na dzisiejszy kryzys rząd podjął działania w postaci [Tarczy Antykryzysowej]. Przepisy są na bieżąco uzupełniane. A we wsparcie dla przedsiębiorców włączone zostały krajowej instytucje, m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu i Polski Fundusz Rozwoju. Nie wszystkie rozwiązania, jakie przewiduje tarcza, podobają się związkowcom.

– Np. w tarczy dwójce jest ta możliwość zwalniania pracowników administracji rządowej bez konsultacji ze związkami zawodowymi. Ostro przeciwko temu protestujemy. Jak na razie takie zwolnienia nie zostały uruchomione – zaznaczył Marek Lewandowski.

 

Wątpliwości „Solidarności” budzi także m.in. zapis o odwoływaniu członków Rady Dialogu Społecznego przez premiera. Związek, choć popiera także lustrację, nie chce, by to właśnie tarcza była miejscem na regulacje umożliwiające odwoływanie członków Rady, mających w życiorysie współpracę z SB.

– Tutaj dzięki prezydentowi po podpisaniu tej tarczy w sposób następczy została skierowana skarga do Trybunału Konstytucyjnego. Mam nadzieję, że te przepisy będą wycofane – dodał rzecznik NSZZ „Solidarność”.

 

Mimo uwag do tarczy, relacje oraz dialog ze stroną rządową pozwalają na przeforsowanie najważniejszych spraw z punktu widzenia pracowników – dodaje rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl