fot. Youtube Szlachetne Zdrowie

Utrudniony dostęp do fizjoterapii. Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?

Pandemia utrudniła dostęp nie tylko do lekarzy. Swoją działalność ograniczyli także fizjoterapeuci. To duży problem dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa. Podpowiadamy jak sobie z nim poradzić.

Silne bóle kręgosłupa nie opuszczają pacjentów w czasie pandemii. Często nie pozwalają normalnie funkcjonować.

– Myślę, że do najczęstszych zaburzeń w obrębie kręgosłupa możemy zaliczyć np. zespół przeciążeniowy. Charakteryzuje się dość długotrwałymi bólami nawracającymi o zmiennym nasileniu – zaznaczyła mgr Monika Sobolewska, fizjoterapeutka.

Najczęściej występuje on w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Dużym problemem jest też rwa kulszowa – dodała Monika Sobolewska.

– Jest to najdłuższy nerw w naszym organizmie. Ucisk na niego powoduje dość ostry ból biegnący od dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego aż do stopy – wskazała.

Ból można wyleczyć lekarstwami i rehabilitacją. W ostateczności konieczne są operacje. Jeśli stan zdrowia znacząco się pogorszy trzeba koniecznie udać się do specjalisty.

– Powinniśmy pamiętać, że w warunkach domowych również możemy zadbać o kręgosłup. Nie powiem nic odkrywczego: ruch to zdrowie. Ruch to najważniejszy filar profilaktyki chorób i bólów kręgosłupa – podkreśliła Monika Sobolewska.

Pomóc ma w tym specjalny program „Aktywny senior”.

Informacje na temat zapobiegania i leczenia schorzeń kręgosłupa znajdziemy również w nowym grudniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który trafił już do sprzedaży. [zobacz] 

– Schorzenia kręgosłupa to plaga XXI wieku. Obecnie, oprócz koronowirusa, który zdominował nasze życie, często borykamy się także z bólami kręgosłupa. W grudniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” wychodzimy naprzeciw naszym czytelnikom i przybliżamy ten temat. Warto skorzystać z rad naszych ekspertów i po prostu pozbyć się bólu – zaznaczyła Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

W numerze znalazły się także artykuły poświęcone jakości ciast sprzedawanych w sklepach, a także o prozdrowotnych właściwości propolisu.

 

TV Trwam News

drukuj