Ustawa o SKOK-ach trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, z wnioskiem w sprawie ustawy o kasach spółdzielczych.

Bronisław Komorowski zwrócił się o rozstrzygnięcie, czy w przypadku tej ustawy ważniejsze jest zapewnienie ważności stabilności finansów, czy gwarancje dla prawa własności.

Chodzi o brak odwołania od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o przejęciu nadzoru nad SKOK-ami, nawet jeśli byłaby ona niezgodna z prawem.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK przypomina, że od dawna wokół ustawodawstwa dotyczącego kas, ma miejsce bezprawie legislacyjne; tłem nie jest chęć stabilizowania sytuacji na rynku finansowym, tylko raczej destabilizowania. SKOK-i są traktowane jako ewidentna konkurencja dla sektora bankowego – akcentuje ekonomista.

– Prezydent mając świadomość skali naruszeń słusznie kieruje ustawę do TK. Najprawdopodobniej są to naruszenia konstytucyjne ustawy pisanej na kolanach – wielokrotnie zmienianej i nowelizowanej zanim jeszcze weszła w życie. Przypomnijmy, również rozporządzenia ministra Rostowskiego są zaskarżone do TK. To kompletna kompromitacja prawna. To rozbój legislacyjny, bezprawie legislacyjne – powiedział Janusz Szewczak.

Ekonomista dodaje, że z lokat terminowych w bankach przez ostatnie cztery miesiące wyjęto 20 mld zł. Rosną także koszty dotyczące opłat za rachunki oszczędnościowe i najprawdopodobniej są to prawdziwe powody, że chciano wywołać negatywny obraz SKOK-ów. To się jednak nie udało; odnotowano kolejny napływ klientów do spółdzielczych kas – zaznacza analityk.

Wypowiedź Janusza Szewczaka:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

 

drukuj