KNF chce kontroli SKOK-ów

Komisja Nadzoru Finansowego zaostrza kryteria audytu zewnętrznego dla Spółdzielczych Kas Oszczędnościowych. Ustawa zmuszająca kasy do przejścia pod nadzór państwa wejdzie w życie 27 października, ale już teraz wprowadzano do niej poprawki. Ustawa została również zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowe kryteria narzucone przez KNF dotyczące audytu otwarcia, miałyby wykraczać poza standardowe badania sprawozdań finansowych. Może to spowodować wydłużenie czasu kontroli i znaczny wzrost jej kosztów.

Raporty otwarcia mają trafić do KNF, ministra finansów, Komitetu Stabilności Finansowej oraz NBP – 27 października 2013 r.

Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy SKOK, powiedział że kasy nie obawiają się kontroli, gdyż przez cały czas audyty są prowadzone. Natomiast kontrowersje wzbudza ich forma, która różni się od tej prowadzonej w bankach komercyjnych.

„SKOK-i są audytowane cały czas. Nie obawiają się jakichkolwiek audytów. Istotne jest tylko to, że tak naprawdę do końca nie wiadomo jak ten audyt ma wyglądać. Ze wstępnych zapowiedzi, które zaczynają się pojawiać a to z ministerstwa finansów a to z komisji nadzoru finansowego wynika, że te nadzory mogą być dramatycznie ostrzejsze niż te, które stosuje się wobec banków komercyjnych” – powiedział Andrzej Dunajski.

Rząd wykonuje bardzo wiele niezrozumiałych ruchów wokół ustawy, która jeszcze nie weszła w życie, a już wprowadza wiele niejasnych kryteriów dotyczących audytu.

Andrzej Dunajski rzecznik prasowy SKOK, jeszcze raz stwierdził, że SKOK-i nie boją się kontroli.

„Ustawa, która jeszcze nie weszła w życie (ma wejść 27 października), a już stara się powodować jakieś niebywałe historie, które nie wiem czy mają robić wrażenie, że SKOK-i nie były audytowane. SKOK-i były audytowane i to przez niezależnych biegłych i SKOK- i nie obawiały się audytu. Natomiast kilka tygodni temu, ustawa nie weszła w życie, a pojawiła się nowelizacja. Jest to kompletnie niezrozumiałe. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób pojąć dlaczego tak się dzieje” – dodaje Andrzej Dunajski.

 

Wypowiedź Andrzeja Dunajskiego:

 

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj