fot. PAP/EPA

Do Polski przybył Cyryl I

W czasie czterodniowej wizyty podpisany zostanie dokument, w którym zawarty będzie apel do przedstawicieli narodów Polskiego i Rosyjskiego, aby prosili wzajemnie o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła.

Dziś o godz. 17 zaplanowano spotkanie Cyryla I z Prezydium KEP. Przedstawiciele obu Kościołów będą rozmawiać o perspektywach współpracy i dialogu.

Ks. prof. Jan Machniak, z Papieskiego Uniwersytetu JPII w Krakowie przypomina, że rozmowy, które doprowadziły do spotkania przedstawicieli obu Kościołów były prowadzone już od kilku lat. W jakiś sposób jest to realizacja wielkiego planu Ojca Św. JPII, by następca św. Piotra spotkał się z patriarchą Moskwy.

 

„Papież odwiedzał różne kraje w Azji, które kiedyś były republikami radzieckimi ale nigdy nie otrzymał zaproszenia z Moskwy. Być może, że to spotkanie, które odbywa się w Warszawie jest jakimś krokiem w stronę tego zbliżenia, że może kiedyś dojdzie do spotkania papieża Benedykta z patriarchą Cyrylem” – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

 Również dla nas Polaków to spotkanie ma szczególne znaczenie ze względu na bolesne karty historii, jak chociażby Katyń, zsyłki na Sybir, komunizm czy Smoleńsk

 

„Wydaje się, że to spotkanie jest jakby takim pierwszym nieśmiałym krokiem w stronę tego co stało się pomiędzy narodem polskim i niemieckim. Podobna historia, podobne doświadczenia. Słowo przebaczamy i prosimy o przebaczenie, nie znamy dokładnie tekstu który zostanie podpisany, możemy się domyślać, że w takim tonie, z taką świadomością, że przebaczenie jest możliwe. Jest możliwe w Jezusie Chrystusie, jest możliwe pomiędzy tymi którzy są uczniami tego samego Mistrza, tego samego Zbawiciela Jezusa Chrystusa” – dodaje ks. prof. Jan Machniak.

Pojednanie między Polską a Rosją powinno być naszym celem – akcentuje historyk i sowietolog, prof. Andrzej Nowak. Dodaje, że o znaczeniu wizyty Cyryla I w Polsce będziemy mogli mówić dopiero z perspektywy czasu. Pewne obawy budzi jednak fakt, że spotkanie dokonuje się na warunkach patriarchy oraz samo polityczne uwikłanie Cyryla I.

„Trudno nam zapomnieć o tym ,że patriarchat moskiewski tak długo i tak konsekwentnie odmawiał spotkania z papieżem właśnie dlatego, że ten papież był z Polski. Teraz to patriarchat moskiewski przyjeżdża do Polski, z perspektywy ludzkiej to spotkanie budzi wiele obaw i wątpliwości, ale perspektywa Boża nie jest perspektywą ludzką. I miejmy nadzieję, że właśnie w takiej opatrznościowej perspektywie to spotkanie przyniesie dobro, nie zaś tylko realizacje doraźnych, politycznych planów” – powiedział prof. Andrzej Nowak.

 

Wypowiedź ks. prof. Jana Machniaka:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź prof. Andrzeja Nowaka:

 


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj