fot. PAP

Dolnośląskie/ Stany alarmowe przekroczone w 30 miejscach na rzekach

Po intensywnych opadach deszczu poziom dolnośląskich rzek w 30 miejscach przekracza stan alarmowy. Wysoki stan wody utrzymuje się m.in. na Kaczawie, Kwisie i Czarnej Wodzie. Pogoda ma się poprawić dopiero jutro.

Synoptycy przewidują, że opady deszczu w wysokości od 4 do 10 mm będą się utrzymywały na Dolnym Śląsku przez całą środę.

Alarmy przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w dwunastu miejscach m.in. w gminach Nowogrodziec, Złotoryja, Świdnica, Lubań, Zagrodno oraz w miastach Jelenia Góra i Świerzawa. Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w szesnastu dolnośląskich gminach, miastach i powiatach.

Wszystkie drogi krajowe w regionie są przejezdne. Zablokowane są natomiast cztery odcinki dróg wojewódzkich.

W ciągu ostatniej doby strażacy na Dolnym Śląsku interweniowali blisko 1100 razy.

Najwięcej wyjazdów było do podtopień oraz pompowania wody z zalanych pomieszczeń – zaznaczył st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

 Straż pożarna na terenie województwa dolnośląskiego do przedpołudnia odnotowała aż 798  interwencji. Działania jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej – podobnie jak w ostatnich dniach – polegały głównie na wypompowaniu wody z zalanych obiektów i ulic, umacnianiu i podwyższaniu wałów przeciwpowodziowych, zabezpieczaniu workami z piaskiem przed zalaniem budynków, a także usuwaniu z dróg i ulic powalonych drzew – powiedział st. bryg. Paweł Frątczak.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dzisiaj cztery ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla województwa lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Obecnie na wszystkich rzekach w Polsce – według danych instytutu – przekroczonych jest 47 stanów alarmowych i 62 stany ostrzegawcze.

Od 1 czerwca jednostki straży pożarnej wyjeżdżały do usuwania skutków nawałnic, które przechodziły nad Polską prawie 28 tyś. razy. Ta liczba jest przerażającapodkreślił st. bryg. Paweł Frątczak. Dane dotyczą tylko nawałnic, a przecież gasimy jeszcze pożary oraz ratujemy życie podczas wypadków drogowych – dodał rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

Tymczasem do Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu wpłynęły już pierwsze wnioski z najbardziej poszkodowanych gmin o udzielenie pomocy finansowej. Do gminy Marcinowice, gdzie zalanych zostało ok. 100 budynków jeszcze dziś przekazanych zostanie 150 tys. zł zaliczki na zapomogi do 6 tys. zł.

RIRM

drukuj