Ustawa o nasiennictwie szkodzi rolnictwu

Decyzja prezydenta Bronisława Komorowskiego godzi w przyszłość polskiego rolnictwa – powiedział poseł Dariusz Bąk, członek sejmowej komisji rolnictwa.

Prezydent podpisał wczoraj ustawę o nasiennictwie, która zezwala w Polsce na rejestrację i obrót nasionami zmodyfikowanymi genetycznie.

Według zapewnień rządu rozporządzenia do tej ustawy mają zakazać uprawiania roślin GMO. Dokumenty zostały przyjęte przez stały komitet Rady Ministrów.

Poseł Dariusz Bąk nie wierzy w skuteczność tego rozporządzenia. Mówi, że to co się stało to początek uwalniania do środowiska organizmów GMO – skutki tego mogą być nieodwracalne.

– Organizmy będą się krzyżowały z innymi roślinami. To zniekształci przyrodę. Taka decyzja godzi przede wszystkim w przyszłość polskiego rolnictwa, które produkuje zdrową żywność. Przy rozdrobnionym rolnictwie w Polsce, drobnych gospodarstwach rolnych jest to katastrofa. Jest to katastrofalna decyzja dla polskiego rolnictwa – akcentuje poseł Dariusz Bąk.

Poseł przypomina, że prezydent podpisał ustawę pomimo dużego sprzeciwu społeczeństwa, samorządów. Początkowo projekt zawierał zakaz obrotu nasionami GMO – w trakcie prac w parlamencie projekt został zmieniony – a prezydent nie protestował:

Kiedy w trakcie prac komisji i podkomisji koalicja rządząca Platforma Obywatelska i PSL wyrzucały te zakazy w projekcie prezydenckim, przedstawiciel prezydenta nie reagował. To nam dawało do myślenia. Niestety, musimy stwierdzić, że pan prezydent tym zachowaniem w trakcie prac nad jego ustawą o nasiennictwie w Sejmie gra nieczysto. Chyba było mu na rękę, gdy w Sejmie wyrzucano zakazy. Dzisiaj wbrew oczekiwaniom społeczeństwa podpisuje ustawę o nasiennictwie  – dodał pos. Dariusz Bąk.

 

Wypowiedź pos. Dariusza Bąka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj