Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa trafi do podpisu prezydenta

Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy, która zawiera zapisy konieczne do realizacji planu naprawy Kompanii Węglowej z uwzględnieniem porozumienia między rządem i górniczymi związkami zawodowymi.

Najważniejsza z nich zmienia przepisy dotyczące osłon dla górników, którzy stracą pracę w wyniku restrukturyzacji.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski powiedział, że Bronisław Komorowski powinien zawetować  procedowaną w niezwykle szybkim tempie ustawę.

– Uderza ona przede wszystkim w polską gospodarkę, przemysł wydobywczy i kopalnie. Jest zagrożeniem dla setek miejsc pracy, dla rozwoju polskiego górnictwa. W związku z tym uważamy, że ustawa ta powinna być zawetowana. W parlamencie nie ma takiej większości, która by odrzuciła weto prezydenta, a tym samym spowodowałoby to faktycznie podjęcie rzetelnej dyskusji nad stanem i kondycją polskiego górnictwa. Myślę, że dałoby to przede wszystkim podstawy do prawdziwego dialogu społecznego pomiędzy stroną rządową, związkami zawodowymi i pracownikami – powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślali posłowie tej partii jest ona niezgodna z konstytucją. Doszło do załamania art. 20 ustawy zasadniczej mówiącego o dialogu społecznym.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl